Pražský filharmonický sbor převzal Cenu Antonína Dvořáka

Adventní koncert Pražského filharmonického sboru 19. prosince 2022 se stal dějištěm slavnostního předání Ceny Antonína Dvořáka za rok 2022 právě tomuto prestižnímu tělesu. Do rukou ředitele Pražského filharmonického sboru Davida Marečka ocenění vložili Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby, která cenu od roku 2009 uděluje, společně s ředitelem festivalu Dvořákova Praha Janem Simonem.

akademie-klasicke-hudby-cena-antonina-dvoraka-koncert-2022.jpg (171 KB)

„Cena Antonína Dvořáka je určena umělcům a tělesům globálního rozměru. Zážitek ze včerejšího koncertu nás utvrdil v tom, že cena je ve správných rukou,“ uvedl Robert Kolář, ředitel Akademie klasické hudby, která cenu s každoroční podporou Karel Komárek Family Foundation uděluje.

„Cena Antonína Dvořáka je uznáním pro všechny zpěváky a sbormistry od roku 1935, kdy Pražský filharmonický sbor vznikl. Je pro nás čest, že se sbor ocitá v té nejlepší společnosti, a je to pro nás velký závazek, aby i nadále reprezentoval nejen Antonína Dvořáka, ale i celou českou hudbu,“ uvedl ředitel Pražského filharmonického sboru David Mareček.

Cena Antonína Dvořáka již od roku 2009 vyzdvihuje mimořádné umělecké počiny nebo významné zásluhy na propagaci a popularizaci české klasické hudby doma i v zahraničí. Jejím historicky prvním laureátem se stal Josef Suk, pravnuk Antonína Dvořáka, mezi dalšími oceněnými jsou mimo jiné Yo-Yo Ma, Jakub Hrůša, Jiří Bělohlávek, Sir András Schiff, Gabriela Beňačková, Ivan Moravec nebo Česká filharmonie. 

cad-kolaz.png (965 KB)

Skleněnou plastiku violoncella navrženou akademickým architektem Jiřím Pelclem pro slavnostní předání vyrobili skláři společnosti Moser. Partnerem letošního předání Ceny Antonína Dvořáka byla společnost SAZKA.

Pražský filharmonický sbor je nejstarším českým profesionálním sborem s nepřerušenou historií od roku 1935. Od 60. let úspěšně vystupuje v zahraničí, v 80. letech vzniklo několik mezinárodně oceňovaných nahrávek včetně Stabat Mater a Requiem Antonína Dvořáka s dirigentem Wolfgangem Sawallischem a Českou filharmonií. V březnu 2007 byl do čela jmenován sbormistr Lukáš Vasilek. Pod jeho vedením si sbor vybudoval pozici vysoce oceňovaného partnera světových orchestrů, jako jsou Berlínští filharmonici s jejich šéfdirigentem Kirillem Petrenkem, či spolupráce s dirigenty, jako je Zubin Mehta, Alan Gilbert, Sir John Eliot Gardiner, Fabio Luisi či již zesnulý Mariss Jansons. PFS se dlouhodobě podílí na nahrávání pro společnost DECCA. 

Hlavním partnerem Pražského filharmonického sboru, se kterým aktuálně sdílí i základní organizační platformu, je Česká filharmonie v čele s jejím šéfdirigentem Semjonem Byčkovem, sbor ale neopomíjí ani spolupráci s dalšími českými orchestry.

 

Pražský filharmonický sbor je laureátem Ceny Antonína Dvořáka 2022

Rada akademiků Ceny Antonína Dvořáka rozhodla na svém zasedání dne 16. září 2022, že držitelem tohoto ocenění za rok 2022 se stává Pražský filharmonický sbor. Předání Ceny Antonína Dvořáka tomuto tělesu proběhne v rámci vánočního koncertu Pražského filharmonického sboru ve Státní opeře Praha 19. prosince 2022 od 20 hodin v přímém přenosu České televize.

„Pražský filharmonický sbor je skvělým ambasadorem české hudební kultury i tvůrčího odkazu Antonína Dvořáka v globálním rozměru, což dokumentují nejen četná vystoupení na prestižních světových pódiích ve spojení s nejuznávanějšími světovými orchestry a dirigenty, ale i řada nahrávek, kde významnou pozici zastávají díla českých skladatelů. I letošní spolupráce s Českou filharmonií, jejím šéfdirigentem Semjonem Byčkovem a mezinárodními sólisty na koncertním provedení Rusalky na MHF Dvořákova Praha je toho dokladem. Jako nový držitel Ceny Antonína Dvořáka navazuje důstojně na dosavadní řadu laureátů tohoto ocenění, které Akademie klasické hudby uděluje od roku 2009,“ uvedl předseda Rady akademiků a Intendant Akademie klasické hudby Jan Simon.

Pražský filharmonický sbor je nejstarším českým profesionálním sborem s nepřerušenou historií od roku 1935. Uměleckou činnost zahájil pod vedením svého zakladatele, pěvce a sbormistra Jana Kühna jako Český pěvecký sbor. V 60. letech podnikl sbor, již pod názvem Pražský filharmonický sbor, velká zahraniční turné po Evropě, v 70. letech účinkoval poprvé v Japonsku. V 80. letech vzniklo několik mezinárodně oceňovaných nahrávek včetně Stabat Mater a Requiem Antonína Dvořáka s dirigentem Wolfgangem Sawallischem a Českou filharmonií.

V březnu 2007 byl do čela jmenován sbormistr Lukáš Vasilek, pod jehož vedením si sbor vybudoval pozici vysoce oceňovaného partnera světových orchestrů. To dokládají i četná umělecká vystoupení s Berlínskými filharmoniky a jejich šéfdirigentem Kirillem Petrenkem, či spolupráce s dirigenty, jako je Zubin Mehta, Alan Gilbert, Sir John Eliot Gardiner, Fabio Luisi či již zesnulý Mariss Jansons. PFS se dlouhodobě podílí na nahrávání pro společnost DECCA. 

Hlavním partnerem Pražského filharmonického sboru, se kterým aktuálně sdílí i základní organizační platformu, je Česká filharmonie v čele s jejím šéfdirigentem Semjonem Byčkovem, sbor ale neopomíjí ani spolupráci s dalšími českými orchestry.

cad-2022-03.png (458 KB)

Cena Antonína Dvořáka

Cena Antonína Dvořáka je prestižní ocenění v oblasti klasické hudby. Jejím smyslem je vyzdvihnout osobnosti, umělecké kolektivy či instituce za mimořádné umělecké počiny nebo významné zásluhy na propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. Akademií klasické hudby je vyhlašována od roku 2009.

Prvním laureátem ceny byl pravnuk skladatele Antonína Dvořáka, houslista, violista a dirigent Josef Suk. Po něm následovaly osobnosti jako klavírista Ivan Moravec, violoncellista Yo-Yo Ma nebo světově oceňovaný choreograf a tanečník Jiří Kylián. Význam ceny v minulosti podtrhla i mimořádná místa a příležitosti, při kterých byla předána. Sopranistka Ludmila Dvořáková převzala Cenu Antonína Dvořáka ve Španělském sále Pražského hradu v rámci recitálu klavíristy Lang Langa, do rukou dirigenta Jiřího Bělohlávka byla vložena v roce 2014 v Carnegie Hall v New Yorku, Česká filharmonie si ji převzala před svým koncertem k oslavám 100 let české státnosti v Kennedy Centru ve Washingtonu.

Laureáti Ceny Antonína Dvořáka získávají skleněnou plastiku violoncella navrženou akademickým architektem Jiřím Pelclem a vyrobenou skláři společnosti Moser.

Statut a podmínky

Udělení Ceny Antonína Dvořáka se řídí statutem. Jeho úplné znění si můžete stáhnout ZDE. Zároveň jsou ZDE ke stažení i podmínky a harmonogram udělení Ceny Antonína Dvořáka pro rok 2022.

Rada akademiků

Od roku 2012 rozhoduje o udělení Ceny Antonína Dvořáka Rada akademiků. Je složena z významných osobností českého kulturního života i klasické hudby a rozhoduje o nominacích i samotném výběru nositele Ceny Antonína Dvořáka.

 • Petr Altrichter, dirigent
 • David Beveridge, muzikolog
 • Jakub Čížek, ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu
 • Věra Drápelová, hudební publicistka
 • Jakub Hrůša, šéfdirigent Bamberských symfoniků a stálý hostující dirigent České filharmonie
 • Ivo Kahánek, klavírista, pedagog HAMU
 • Ivan Klánský, klavírista, děkan Hudební fakulty Akademie múzických umění AMU, držitel Ceny Antonína Dvořáka 2017
 • Jiří Kylián, choreograf, držitel Ceny Antonína Dvořáka 2013
 • David Mareček, generální ředitel České filharmonie, klavírista
 • Tomáš Motl, výkonný ředitel kulturního kanálu ČT art
 • Jan Simon, intendant Akademie klasické hudby, klavírista
 • Luboš Stehlík, šéfredaktor magazínu Harmonie, hudební publicista
 • Jiří Vejvoda, hudební publicista

Laureáti