Cena Antonína Dvořáka

Cena Antonína Dvořáka je prestižní ocenění v oblasti klasické hudby. Jejím smyslem je vyzdvihnout osobnosti, umělecké kolektivy či instituce za mimořádné umělecké počiny nebo významné zásluhy na propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. Akademií klasické hudby je vyhlašována od roku 2009.

Prvním laureátem ceny byl pravnuk skladatele Antonína Dvořáka, houslista, violista a dirigent Josef Suk. Po něm následovaly osobnosti jako klavírista Ivan Moravec, violoncellista Yo-Yo Ma nebo světově oceňovaný choreograf a tanečník Jiří Kylián. Význam ceny v minulosti podtrhla i mimořádná místa a příležitosti, při kterých byla předána. Sopranistka Ludmila Dvořáková převzala Cenu Antonína Dvořáka ve Španělském sále Pražského hradu v rámci recitálu klavíristy Lang Langa, do rukou dirigenta Jiřího Bělohlávka byla vložena v roce 2014 v Carnegie Hall v New Yorku, Česká filharmonie si ji převzala před svým koncertem k oslavám 100 let české státnosti v Kennedy Centru ve Washingtonu.

Laureáti Ceny Antonína Dvořáka získávají skleněnou plastiku violoncella navrženou akademickým architektem Jiřím Pelclem a vyrobenou skláři společnosti Moser.

Držitelkou ocenění za rok 2019 je sopranistka Gabriela Beňačková. Slavnostní koncert spojený s předáním Ceny proběhne 21. 12. 2020 ve Dvořákově síni Rudolfina.

Statut a harmonogram

Udělení Ceny Antonína Dvořáka se řídí statutem. Jeho úplné znění si můžete stáhnout zde.

Předání Ceny proběhne dne 21. 12. 2020 na slavnostním koncertě, který pořádá Akademie klasické hudby ve Dvořákově síni Rudolfina.

Nominační fáze pro ročník 2020 proběhla od 16. 6. 2020 do 31. 7. 2020.

Zasedání Rady akademiků pro ročník 2020  proběhne v průběhu září – října 2020, kde Rada posoudí význam a přínos jednotlivých nominovaných kandidátů a zvolí nositele Ceny 2020 tak, jak určuje Statut.

Předání Ceny 2020 proběhne na jaře v roce 2021 na slavnostním koncertě. Detaily koncertu a předání Ceny budou zveřejněny do konce roku 2020.

Gabriela Beňačková

Lesklý, lyrický soprán se slovanskou slzou, který stoupá do výšek s neuvěřitelnou lehkostí. Přibližně takto zní obvyklá charakteristika hlasu a zpěvu Gabriely Beňačkové, jejíž pěvecká kariéra patří k těm nejzářivějším, které zrodilo Slovensko ještě jako součást jednotného státu. Pro svět je Beňačková definiční představitelkou Mařenky v Prodané nevěstě, velkých ženských rolí v operách Leoše Janáčka a titulní hrdinky v Dvořákově Rusalce.

Její nahrávka Prodané nevěsty pod vedením dirigenta Zdeňka Košlera je pokládaná za klíč k moderní interpretaci nejpopulárnější opery Bedřicha Smetany. Kromě Beňačkové a jejího slovenského Jeníka Petra Dvorského se na ní podíleli také basista Richard Novák a Česká filharmonie – tedy dva pozdější držitelé Ceny Antonína Dvořáka z let 2016 a 2018.

Gabriela Beňačková se narodila 25. března 1947 v Bratislavě, hudbě se věnovala od dětství. Zpívala v dětském sboru Československého rozhlasu v Bratislavě, později studovala zpěv na konzervatoři v Bratislavě a v Žilině a na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě. Členkou opery Národního divadla v Praze se stala v roce 1975.

Brzy se vypracovala mezi přední členky souboru, ale paralelně s domácími úspěchy se rychle rozběhla také její velká zahraniční kariéra. Beňačková se stala členkou Bavorské státní opery a Vídeňské státní opery, kde byla jednou z jejích velkých rolí Maddalena v opeře Andrea Chénier. Titulní roli ztvárnil Plácido Domingo, s nímž tvořila Beňačková vynikající pěveckou dvojici. K jejich společným kreacím patřili také Otello a Desdemona v opeře Giuseppe Verdiho – tak je mnohokrát viděla i Metropolitní opera, kde byla Beňačková také obdivovanou představitelkou Káti Kabanové. Tuto Janáčkovu operu později natočila pod taktovkou Charlese Mackerrase.

V Metropolitní opeře, ve Vídeňské státní opeře i v dalších velkých divadlech ale Beňačková zanechala velkou dvořákovskou stopu jako strhující představitelka Rusalky. Její ztvárnění role je zaznamenáno dvakrát – jednou s Českou filharmonií a jednou z Vídně. Obě nahrávky diriguje Václav Neumann a na první z nich se Beňačková opět potkala s Richardem Novákem v roli Vodníka. Beňačková se objevuje také na Neumannově kompletu symfonií Gustava Mahlera. Sopránové party v Dvořákově Requiem a Stabat mater zpívala a natočila pod taktovkou Wolfganga Sawalische.

Beňačková byla ceněná nejen v českém a slovanském repertoáru, byla zkrátka vynikající pěvkyní pro lyrické role. Zpívala Mimi v Pucciniho Bohémě či Markétu v Gounodově Faustovi i Boitově Mefistofelovi. Partnery jí byli špičkoví světoví pěvci 70. až 90. let. Kolem roku 1997 se začala stahovat z uměleckého života a zdálo se, že její pěvecká kariéra definitivně končí. V roce 2012 ale vystoupila na festivalu v Salcburku jako Hraběnka de la Roche v opeře Bernda Aloise Zimmermanna Vojáci. V roce 2018 nastudovala překvapivě roli Kabanichy v Janáčkově Káti Kabanové – v roli Kátiny tyranské tchyně Beňačkovou vidělo publikum neapolského Teatro San Carlo.

Album s písněmi Dvořáka, Janáčka a Martinů, které natočila v roce 1994 s klavíristou Rudolfem Firkušným, bylo nominováno na cenu Grammy. V současné době je prezidentkou Mezinárodní pěvecké soutěže Gabriely Beňačkové. Je komorní pěvkyní Bavorské a Vídeňské státní opery, a držitelkou Medaile za zásluhy a Řádu bílého dvojkříže. Cena Antonína Dvořáka jí patří jako vynikající a stále aktivní umělkyni.

 

mackerra-cb-4.jpg (88 KB)

"Přirozeně mi velice lichotilo, že chce Gabriela Beňačková natáčet Káťu Kabanovou výhradně se mnou – je po mnoha stránkách její ideální představitelkou. Někteří lidé o ní říkají, že je trochu chladná, ale já myslím, že se za zdánlivým chladem skrývá opravdová vášeň, která se pro Káťu mimořádně hodí."

Charles Mackerras, 1998

Slavnostní koncert

Cena Antonína Dvořáka 2019 bude předána Gabriele Beňačkové na slavnostním koncertě 21. 12. 2020 ve Dvořákově síni Rudolfina.

Nákupem donátorské vstupenky na tento koncert můžete podpořit novou programovou řadu Pro budoucnost v rámci MHF Dvořákova Praha. Symbolicky tak etablovaní významní umělci či umělecká tělesa přispějí k budoucnosti teprve začínajících hudebníků hledajících svou cestu na světová pódia.

Donátorská vstupenka

Koncerty k předání Ceny Antonína Dvořáka etablovaným a významným hudebním osobnostem či uměleckým tělesům jsme se rozhodli propojit s podporou těch, kteří teprve začínají a svou cestu na světová pódia hledají. Výtěžek z prodeje donátorských vstupenek každoročně věnujeme projektům sdruženým v nové programové řadě festivalu Dvořákova Praha Pro budoucnost, která prezentuje hned několik aktivit zaměřených na vzdělávání a podporu mladých umělců. Festival ve svém programu vytvoří prostor pro finálový koncert soutěže Concertino Praga (umělci do 15, resp. 16 let), představí Mladou filharmonii Dvořákovy Prahy jejíž pracovní základnou je Orchestrální akademie (umělci ve věku 15 – 24 let), nebo vítěze renomovaných mezinárodních soutěží v jejich pražském debutu (profesionální umělci do 30 let).

Programovou řadu Pro budoucnost můžete podpořit individuálním darem, nebo nákupem donátorské vstupenky na slavnostní koncert spojený s předáním Ceny Antonína Dvořáka.

 

donátorská vstupenka       individuální dar   

Rada akademiků

Od roku 2012 rozhoduje o udělení Ceny Antonína Dvořáka Rada akademiků. Je složena z významných osobností českého kulturního života i klasické hudby a rozhoduje o nominacích i samotném výběru nositele Ceny Antonína Dvořáka.

 • Petr Altrichter, dirigent
 • David Beveridge, muzikolog
 • Jakub Čížek, ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu
 • Věra Drápelová, hudební publicistka
 • Jakub Hrůša, šéfdirigent Bamberských symfoniků a stálý hostující dirigent České filharmonie
 • Ivo Kahánek, klavírista, pedagog HAMU
 • Ivan Klánský, klavírista, děkan Hudební fakulty Akademie múzických umění AMU, držitel Ceny Antonína Dvořáka 2017
 • Jiří Kylián, choreograf, držitel Ceny Antonína Dvořáka 2013
 • David Mareček, generální ředitel České filharmonie, klavírista
 • Tomáš Motl, výkonný ředitel kulturního kanálu ČT art
 • Jan Simon, intendant Akademie klasické hudby, klavírista
 • Luboš Stehlík, šéfredaktor magazínu Harmonie, hudební publicista
 • Jiří Vejvoda, hudební publicista, místopředseda Rady Českého rozhlasu

Laureáti