Laureátem Ceny Antonína Dvořáka 2021 je Sir András Schiff

Cenu Antonína Dvořáka za rok 2021 získal britský klavírista maďarského původu a zároveň rezidenční umělec letošního Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha Sir András Schiff. Slavnostní předání ceny do rukou čerstvého laureáta se uskutečnilo během jeho koncertu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným v pondělí 20. září od 20 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina.

Sir András Schiff patří mezi nejrespektovanější světové klavíristy, ve svém repertoáru se často zaměřuje na české skladatele. Zásadní postavení mezi českými autory u něho mají díla Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Pamětné je také Schiffovo mistrovské provedení Dvořákova Klavírního koncertu g moll společně s Jiřím Bělohlávkem a Pražskou komorní filharmonií v Praze na počátku minulé dekády. Později Sir András Schiff dokonce podpořil publikování faksimile rukopisu tohoto koncertu, což jsou skutečnosti, které při svém rozhodování zohlednila Rada akademiků.

Sir András Schiff je druhým zahraničním umělcem, který toto ocenění získal. Prvním byl v roce 2015 americký violoncellista Yo-Yo Ma. V posledních letech se laureáty Ceny Antonína Dvořáka stali dirigent Jakub Hrůša (2020), sopranistka Gabriela Beňačková (2019) nebo Česká filharmonie (2018). Laureáti Ceny Antonína Dvořáka získávají skleněnou plastiku violoncella vyrobenou skláři společnosti Moser podle návrhu akademického architekta Jiřího Pelcla.

 

a-schiff-c-nicolas-brodard3.jpg (1.04 MB)

Slavnostní koncert 2021

Na koncertě Dvořákovy Prahy, který se uskutečnil v pondělí 20. září 2021 v Rudolfinu, převzal Cenu Antonína Dvořáka laureát za rok 2021. Klavírista Sir András Schiff, rezidenční umělec letošního ročníku převzal cenu po jeho koncertu s Panochovým kvartetem. Předání ceny proběhlo ve Dvořákově síni Rudolfina a skleněnou sošku mu předali loňský laureát Ceny Antonína Dvořáka dirigent Jakub Hrůša a Jan Simon, intendant Akademie klasické hudby. Cenu Antonína Dvořáka udělila Rada akademiků Siru Andrási Schiffovi za jeho dlouholetou podporu hudby českých skladatelů na světových pódiích i prostřednictvím nahrávek. Ve svém repertoáru se často zaměřuje na díla skladatelů, jako jsou Antonín Dvořák, Leoš Janáček nebo Bedřich Smetana.

 

iv-3371.jpg (117 KB)

Cena Antonína Dvořáka

Cena Antonína Dvořáka je prestižní ocenění v oblasti klasické hudby. Jejím smyslem je vyzdvihnout osobnosti, umělecké kolektivy či instituce za mimořádné umělecké počiny nebo významné zásluhy na propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. Akademií klasické hudby je vyhlašována od roku 2009.

Prvním laureátem ceny byl pravnuk skladatele Antonína Dvořáka, houslista, violista a dirigent Josef Suk. Po něm následovaly osobnosti jako klavírista Ivan Moravec, violoncellista Yo-Yo Ma nebo světově oceňovaný choreograf a tanečník Jiří Kylián. Význam ceny v minulosti podtrhla i mimořádná místa a příležitosti, při kterých byla předána. Sopranistka Ludmila Dvořáková převzala Cenu Antonína Dvořáka ve Španělském sále Pražského hradu v rámci recitálu klavíristy Lang Langa, do rukou dirigenta Jiřího Bělohlávka byla vložena v roce 2014 v Carnegie Hall v New Yorku, Česká filharmonie si ji převzala před svým koncertem k oslavám 100 let české státnosti v Kennedy Centru ve Washingtonu.

Laureáti Ceny Antonína Dvořáka získávají skleněnou plastiku violoncella navrženou akademickým architektem Jiřím Pelclem a vyrobenou skláři společnosti Moser.

Statut a podmínky

Udělení Ceny Antonína Dvořáka se řídí statutem. Jeho úplné znění si můžete stáhnout ZDE. Zároveň jsou ZDE ke stažení i podmínky a harmonogram udělení Ceny Antonína Dvořáka pro rok 2022.

Rada akademiků

Od roku 2012 rozhoduje o udělení Ceny Antonína Dvořáka Rada akademiků. Je složena z významných osobností českého kulturního života i klasické hudby a rozhoduje o nominacích i samotném výběru nositele Ceny Antonína Dvořáka.

 • Petr Altrichter, dirigent
 • David Beveridge, muzikolog
 • Jakub Čížek, ředitel Symfonického orchestru Českého rozhlasu
 • Věra Drápelová, hudební publicistka
 • Jakub Hrůša, šéfdirigent Bamberských symfoniků a stálý hostující dirigent České filharmonie
 • Ivo Kahánek, klavírista, pedagog HAMU
 • Ivan Klánský, klavírista, děkan Hudební fakulty Akademie múzických umění AMU, držitel Ceny Antonína Dvořáka 2017
 • Jiří Kylián, choreograf, držitel Ceny Antonína Dvořáka 2013
 • David Mareček, generální ředitel České filharmonie, klavírista
 • Tomáš Motl, výkonný ředitel kulturního kanálu ČT art
 • Jan Simon, intendant Akademie klasické hudby, klavírista
 • Luboš Stehlík, šéfredaktor magazínu Harmonie, hudební publicista
 • Jiří Vejvoda, hudební publicista, místopředseda Rady Českého rozhlasu

Laureáti