"Doufejme, že národy, které mají a reprezentují umění, nikdy nezahynou, byť by byly sebemenší." Antonín Dvořák

Festival klasické hudby

O festivalu

Třináctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha se uskuteční 4.–20. 9. 2020. V dramaturgii zůstaneme věrni páteřní programové řadě Dvořák Collection, představíme několik renomovaných zahraničních a světových orchestrů, nebudou chybět zvučná jména dirigentů a sólistů. Rezidenční orchestr festivalu Česká filharmonie bude pokračovat v představování tvorby Dvořákových přátel, současníků a žáků.

Vedle díla Antonína Dvořáka, kterému je festival zasvěcen, připomeneme 250. výročí narození skladatele Ludwiga van Beethovena, například uvedením jeho Deváté symfonie „S Ódou na radost“. V premiéře s ní vystoupí nové těleso – Mladá filharmonie Dvořákovy Prahy, která se zformuje v rámci Orchestrální akademie při Letní hudební akademii Kroměříž. Pódiu Dvořákovy síně nebude patřit mládí jen pro tento večer. Během festivalu se také uskuteční veřejné finálové kolo soutěže Concertino Praga, jehož je Akademie klasické hudby od letošního roku spolupořadatelem.

 

Prodej vstupenek byl zahájen. Dvořákova Praha 2020 bude mít národní charakter. Uvede interpretační špičky, které z českého prostředí vzešly a jsou těmi nejlepšími reprezentanty naší země.

Program a vstupenky

Příští ročník nabízí svým příznivcům již nyní předprodej vstupenek na dva koncerty. Na prvním z nich se představí klíčový partner festivalu a jeho rezidenční orchestr Česká filharmonie, který zahraje Dvořákovu Novosvětskou a Violoncellový koncert. Budoucnost dostane příležitost skrze vystoupení Mladé filharmonie Dvořákovy Prahy, která pod vedením Tomáše Netopila provede Beethovenovu Symfonii č. 9 s Ódou na radost.

Vstupenkové centrum Dvořákovy Prahy

T: +420 775 495 495
E: vstupenky@dvorakovapraha.cz 

Vstupenkové centrum je v současné době zavřeno. Vstupenky můžete nakupovat online nebo na prodejních místech ColosseumTicket. Pokud se rozhodnete vyrazit na některé z prodejních míst ColosseumTicket, informujte se prosím, zda je daná pobočka otevřena.

Historie

První ročník festivalu Dvořákova Praha jsme uspořádali v roce 2008, tehdy ještě v srpnovém termínu a pod uměleckým vedením jeho spoluzakladatele, režiséra a producenta Vladimíra Darjanina. Vznik festivalu tehdy významně podpořil podnikatel Karel Komárek, který je dnes považován za jednoho z nejvýznamnějších českých mecenášů umění a za Dvořákovou Prahou stojí dodnes. 

Po zániku festivalu Pražský podzim se v roce 2011 přesunula Dvořákova Praha do dnes již samozřejmého zářijového termínu, blíže výročí narození skladatele Antonína Dvořáka. Dalším milníkem v historii je rok 2013, kdy se uměleckého vedení ujal Marek Vrabec. Pod jeho vedením získala Dvořákova Praha své charakteristické programové řady. Od roku 2018 festival rozvíjí v pozici programového ředitele klavírista a manažer Jan Simon. 

Systematickou péči o Dvořákův umělecký odkaz neodráží pouze páteřní programová řada Dvořák Collection. Vedle nejslavnějších Dvořákových děl tak do programu pravidelně zahrnujeme skladby z prvního desetiletí Dvořákovy kompoziční práce. Posluchači tak mají možnost lépe porozumět, jak se jako skladatel vyvíjel, hledal a zdokonaloval. To celé v kontextu jeho současníků, ale i předchůdců a pokračovatelů. Za všechny Dvořákovské počiny vzpomeňme uvedení jeho první opery Alfred v roce 2014 a nastudování prvního zhudebnění libreta Král a uhlíř v roce 2019. 

Ze stovek umělců, kteří na Dvořákově Praze vystoupili, zmiňme alespoň jména Jiří Bělohlávek, Yo-Yo Ma, Zubin Mehta, Gil Shaham, Krystian Zimerman, Neeme Järvi, Ivan Klánský, Midori, Jevgenij Kissin, Andris Nelsons.

Podpořte nás

Milujete Antonína Dvořáka, vnímáte hodnotu jeho uměleckého odkazu a fandíte našemu festivalu? Místo v našem orchestru přátel čeká právě na Vás. Stále hledáme nové členy, kteří společně s námi rozezní symfonie (nejen) našich srdcí. Jste pro nás nesmírně důležití – až 50 % rozpočtu festivalu přichází od partnerů a Vás, obdivovatelů odkazu Antonína Dvořáka a příznivců Dvořákovy Prahy.