Festival klasické hudby
9. 9. 2024
Rudolfinum, Dvořákova síň
Dvořákova Praha
Bamberger Symphoniker
Jakub Hrůšadirigent
Bamberger Symphoniker
Jakub Hrůšadirigent
Bedřich Smetana: Richard III., op. 11
Bedřich Smetana: Valdštýnův tábor, op. 14
Bedřich Smetana: Hakon Jarl, op. 16
Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 5 c moll, op. 67, „Osudová“
16. 9. 2024
Rudolfinum, Dvořákova síň
Dvořákova Praha
Luzerner Sinfonieorchester
Michael Sanderlingdirigent
Lukáš Vondráčekklavír
Luzerner Sinfonieorchester
Michael Sanderlingdirigent
Lukáš Vondráčekklavír
Ludwig van Beethoven: Egmont, předehra, op. 84
Sergej Rachmaninov: Klavírní koncert č. 1 fis moll, op. 1
Antonín Dvořák: Symfonie č. 5 F dur, op. 76, B. 54
23. 9. 2024
Rudolfinum, Dvořákova síň
Dvořákova Praha
Quartetto di Cremona
Dover Quartet
Pavel Haas Quartet
Quartetto di Cremona
Dover Quartet
Pavel Haas Quartet
Šimon Truszkaviola
Peter Jarůšekvioloncello
Bennewitzovo kvarteto
Sedláčkovo kvarteto
Zemlinského kvarteto
Petr Rieskontrabas
Adam Honzírekkontrabas
Petr Iljič Čajkovskij: „Souvenir de Florence“, smyčcový sextet d moll, op. 70
Felix Mendelssohn-Bartholdy: Smyčcový oktet Es dur, op. 20
Antonín Dvořák: Serenáda E dur pro smyčcové nástroje, op. 22, B. 52
T: +420 775 495 495
E: vstupenky@dvorakovapraha.cz
Své vstupenky si můžete koupit z pohodlí domova nebo kanceláře online prostřednictvím internetových stránek Dvořákovy Prahy. V sekci program si vyberete koncert a nakupujete v několika jednoduchých krocích.
První ročník festivalu Dvořákova Praha jsme uspořádali v roce 2008, tehdy ještě v srpnovém termínu a pod uměleckým vedením jeho spoluzakladatele, režiséra a producenta Vladimíra Darjanina. Vznik festivalu tehdy významně podpořil podnikatel Karel Komárek, který je dnes považován za jednoho z nejvýznamnějších českých mecenášů umění a za Dvořákovou Prahou stojí dodnes.
Po zániku festivalu Pražský podzim se v roce 2011 přesunula Dvořákova Praha do dnes již samozřejmého zářijového termínu, blíže výročí narození skladatele Antonína Dvořáka. Dalším milníkem v historii je rok 2013, kdy se uměleckého vedení ujal Marek Vrabec. Pod jeho vedením získala Dvořákova Praha své charakteristické programové řady. Od roku 2018 festival rozvíjí v pozici programového ředitele klavírista a manažer Jan Simon.
Systematickou péči o Dvořákův umělecký odkaz neodráží pouze páteřní programová řada Dvořák Collection. Vedle nejslavnějších Dvořákových děl tak do programu pravidelně zahrnujeme skladby z prvního desetiletí Dvořákovy kompoziční práce. Posluchači tak mají možnost lépe porozumět, jak se jako skladatel vyvíjel, hledal a zdokonaloval. To celé v kontextu jeho současníků, ale i předchůdců a pokračovatelů. Za všechny Dvořákovské počiny vzpomeňme uvedení jeho první opery Alfred v roce 2014 a nastudování prvního zhudebnění libreta Král a uhlíř v roce 2019.
Ze stovek umělců, kteří na Dvořákově Praze vystoupili, zmiňme alespoň jména Jiří Bělohlávek, Yo-Yo Ma, Zubin Mehta, Gil Shaham, Krystian Zimerman, Neeme Järvi, Ivan Klánský, Midori, Jevgenij Kissin, Andris Nelsons.
Milujete Antonína Dvořáka, vnímáte hodnotu jeho uměleckého odkazu a fandíte našemu festivalu? Místo v našem orchestru přátel čeká právě na Vás. Stále hledáme nové členy, kteří společně s námi rozezní symfonie (nejen) našich srdcí. Jste pro nás nesmírně důležití – až 50 % rozpočtu festivalu přichází od partnerů a Vás, obdivovatelů odkazu Antonína Dvořáka a příznivců Dvořákovy Prahy.