V roce 2020 vznikl pod souborným názvem Mladí filharmonici Dvořákovy Prahy z podnětu intendanta Akademie klasické hudby a ředitele MHF Dvořákova Praha Jana Simona projekt hudebního tělesa zaměřený na vzdělávání a rozvoj mladých talentovaných umělců. Vycházel z programového konceptu činnosti Akademie klasické hudby, která rozvojem vzdělávacích programů naplňuje významnou část odkazu velikána české hudební historie Antonína Dvořáka. Ten nám zanechal nejen rozsáhlé hudební dílo, ale za svého života v roli profesora kompozice a ředitele Pražské a Newyorské konzervatoře podporoval a pomáhal rozvíjet mnohé hudební talenty.
Posláním projektu je nabídnout mladým hudebníkům kvalifikované vedení a aktivní zkušenost s profesionálním nastudováním vybraného symfonického díla i s jeho veřejným provedením. Vystoupení v rámci festivalu Dvořákova Praha tak pro studenty představuje prezentaci výsledků jejich pracovního úsilí, schopností a nabytých dovedností.
Akademie klasické hudby pro tento projekt nejprve oslovila Letní hudební akademii Kroměříž (LHAK) a jejího zakladatele a šéfdirigenta Essenské filharmonie a Hlavního hostujícího dirigenta České filharmonie Tomáše Netopila. Projekt počítal se založením orchestru složeného ze studentů konzervatoří a vysokých uměleckých škol, který by našel svou členskou základnu právě v řadách frekventantů Orchestrální akademie LHAK pod vedením Tomáše Netopila.
Protipandemická opatření však měla zásadní dopad na organizaci Orchestrální akademie v roce 2020. Zkoušky se nakonec odehrávaly v Praze a k úspěšnému nastudování Deváté symfonie Ludwiga van Beethovena pro vystoupení na festivalu Dvořákova Praha tehdy orchestru zásadně personálně vypomohli studenti Pražské konzervatoře. Následující rok 2021 ukázal, že i vzhledem ke kapacitám Orchestrální akademie LHAK je z jejích frekventantů možné sestavit pouze smyčcový orchestr, ale nikoliv velké symfonické těleso. Koncert 14. září, kde se jako sólista v Haydnově prvním violoncellovém koncertu přestavil Narek Hakhnazaryan, byl nicméně velmi úspěšný a přinesl také světovou premiéru skladby Dvořák Airlines, kterou speciálně pro festival Dvořákova Praha zkomponoval Lukáš Sommer.
Za účelem návratu projektu k původní myšlence spolupráce s mládežnickým tělesem v plném rozsahu a významu sousloví „symfonický orchestr“ navázala Akademie klasické hudby v roce 2022 spolupráci s Pražskou konzervatoří a jejím symfonickým orchestrem, který je sestaven jak z aktuálních studentů této školy, tak jejích čerstvých absolventů. Nastudování koncertního repertoáru pro vystoupení 13. září 2022 se ujme zkušený dirigent Petr Altrichter, sólový part v Čajkovského Houslovém koncertu přednese finalista soutěže Concertino Praga 2020 Daniel Matejča.
V rámci projektu Mladí filharmonici Dvořákovy Prahy se 13. září 2022 představí ve Dvořákově síni Rudolfina Symfonický orchestr Pražské konzervatoře. Orchestr bude řídit jeden z nejvýznačnějších českých dirigentů, mimo jiné pravidelný hostující dirigent České filharmonie Petr Altrichter. Podrobnosti koncertu najdete ZDE.