O webu

Od konce roku 2022 převzala Akademie klasické hudby správu a další rozvoj webové stránky antonin-dvorak.cz, která je největší existující online encyklopedií o životě a díle Antonína Dvořáka v českém a anglickém jazyce. Díky péči AKH dostal web vizuálně modernější podobu, ale také kvalitnější technické zpracování, pokročilé možnosti vyhledávání, nové způsoby filtrování a speciální sekci pro novinky a témata týkající se Antonína Dvořáka.

Web antonin-dvorak.cz už od roku 2007 poskytuje informace v českém jazyce a od roku 2013 v angličtině – ostatně zhruba třetinu návštěv na něm tvoří přístupy ze zahraničí. Nabízí mimo jiné úplný přehled Dvořákových skladeb, fotogalerii, seznam nahrávek Dvořákových děl a podobně. Jeho obsah je nyní přehledně přístupný i z mobilního telefonu a tabletu.

Cílem Akademie klasické hudby je péče o umělecký a lidský odkaz Antonína Dvořáka v nejrůznějších podobách. Provozování a rozvíjení dvořákovského webu je jednou z dalších důležitých aktivit, kterými se snažíme tento cíl naplňovat,“ vysvětluje intendant Akademie klasické hudby a ředitel festivalu Dvořákova Praha Jan Simon.

Autor

Tvůrcem a autorem obsahu webové stránky je i nadále její zakladatel a stálý spolupracovník Dvořákovy Prahy, muzikolog Ondřej Šupka. Vedle aktualit pro web připravuje například přehled Dvořákových oper na světových jevištích nebo podrobnou databázi dosavadních nahrávek všech Dvořákových opusů, zároveň mapuje vydavatelské počiny v oblasti odborné literatury, která se tematicky váže na život a dílo Antonína Dvořáka.

Financování

Na financování celého projektu získala Akademie klasické hudby prostředky od Nadace Karel Komárek Family Foundation, Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury.