A pak začala jedna krásná spolupráce

Na začátku dnešního příběhu stál neobvyklý email. Pisatel se chtěl stát dárcem našeho festivalu. Měl však dva požadavky. Anonymitu a účel nabízených peněz. Ty měly být využité výhradně na nákup vstupenek lidem, kteří mají rádi klasickou hudbu, ale výdaje za kulturu si nemohou dovolit s tím, že výběr nechává dárce plně a s důvěrou na festivalovém týmu.

To byla pro nás samozřejmě výborná zpráva, zároveň závazek a trochu i oříšek, jak se úkolu zhostit s jistotou, že druhá podmínka bude bezezbytku splněna. Naše úvahy se začaly ubírat několika směry. Nakonec pomohla zkušenost ze sálu, tedy ze Dvořákovy síně Rudolfina. Na každý koncert jsou v ní na obou koncích první řady vyhrazena dvě místa pro lidi s vozíkem a na většině koncertů zůstávají nevyužita. Nyní se objevila skvělá možnost, jak je díky tomuto daru obsadit.

 

Spojili jsme se s Erikem Čiperou, ředitelem společnosti Asistence, která poskytuje osobní asistenci lidem se zdravotním postižením. Naše otázka byla jednoduchá: Měli by jejich klienti o festivalové koncerty zájem?

 

„Pro mnohé z lidí s postižením, kteří využívají naše služby, je těžko dosažitelné vyrazit si jen tak večer na koncert. Velkou část své energie i financí věnují na zajištění základních potřeb, osobní péče a doprovodů za nezbytnými aktivitami, například k lékaři nebo na úřad. Tuto velkorysou nabídku můžou svobodně využít díky tomu, že volný vstup získají nejen oni, ale i doprovod. Ten navíc zajišťují dobrovolníci, takže jsou tyto kulturní zážitky přístupné skutečně všem bez ohledu na finanční situaci. A tak si myslím, že by to mělo být. Děkujeme,“ uvádí Erik Čipera.

 

dvorakova-praha-2022-krasna-spoluprace-asistence-2.jpg (338 KB)Vyrazili na koncert: Olga, Jitka, Jan a Marie před Rudolfinem. | Foto: Petra Hajská

 

Obratem jsme vytipovali šest koncertů, na které jsme klienty a jejich průvodce pozvali. Jak se ukázalo, nápad to byl více než dobrý, protože zájemci se obratem našli pro všechna nabízená místa. 

 

Vedoucí dobrovolnického programu v Asistenci Marie Palečková doprovázela na koncert Královského filharmonického orchestru 14. září klienta Jana. „Nabídka navštívit některý z koncertů festivalu se setkala s velkým úspěchem nejen mezi našimi klienty, ale i mezi našimi dobrovolníky, kteří je na akcích doprovází. Mít možnost poslouchat koncert z předních řad nádherné Dvořákovy síně je opravdu zážitek, ke kterému se člověk jen tak nedostane. Dobrovolníci v Asistenci, o. p. s., spolu s klienty tráví volný čas na rozličných aktivitách, ale co vím, tak do Rudolfina to je letos premiéra,“ upřesnila Marie Palečková před koncertem.

 

A jak si užil koncert klient Jan? „V Rudolfinu jsem byl úplně poprvé, koncert si mi líbil opravdu moc.“

 

dvorakova-praha-2022-krasna-spoluprace-asistence.jpg (292 KB)

Jitka a Jan před vystoupením Královského filharmonického orchestru ve Dvořákově síni | Foto: Petra Hajská

 

Manažerka fundraisingu Dvořákovy Prahy Mona Janovská potvrzuje, že s podobnou situací se zatím nesetkala. Dárce, který si původně přál zůstat v anonymitě, navázal s festivalem užší kontakt a jak nám prozradil, příští rok hodlá ve spolupráci s Dvořákovou Prahou pokračovat už pod svým jménem. Mona Janovská shrnuje: „Zpětně musím říci, že to byl od pana Klaudyho výborný nápad a věřím, že může inspirovat i další dárce nebo firmy. Vždyť jak často si člověk může říct, že díky němu si několik desítek lidí odneslo krásný festivalový zážitek.“

 

Možnosti, jak podpořit festival Dvořákova Praha, naleznete na adrese www.dvorakovapraha.cz/podpora.

Čtěte také

O lásce, která vedla od Franka Zappy ke Clevelandu

Číst

Zachovat si otevřenou hlavu a přijímat podněty. Markéta Cukrová na Dvořákově Praze

Číst