České umění ve Washingtonu

Cenu Antonína Dvořáka v Kennedyho centru ve Washingtonu převzala Česká filharmonie. Bylo to poprvé, kdy ocenění nezískal jednotlivec, ale instituce. První český orchestr převzal cenu, kterou podle návrhu ak. arch. Jiřího Pelcla vyrábějí skláři společnosti Moser, v průběhu svého koncertu 29. října 2018.

 

„To, že tuto prestižní cenu přebíráme tady a teď, je pro nás významné,“ řekl před samotnou událostí generální ředitel České filharmonie David Mareček. „Zavazuje nás to k tomu, abychom dál šířili po světě odkaz jedinečných českých hudebníků. Dnes zahrajeme pro americké publikum nejen skladby Antonína Dvořáka, který je s Amerikou úzce spojen, ale také Double pro orchestr skladatele Luboše Fišera.“ Z Dvořákových skladeb provedla Česká filharmonie v Kennedyho centru Violoncellový koncert se sólistkou Alisou Weilerstein a Symfonii č. 7, provedení řídil nový šéfdirigent Semjon Byčkov. Ten má i americké občanství, takže to pro něj byla částečně cesta domů, ale také připomenutí vztahů mezi USA, Antonínem Dvořákem a Českou filharmonií.

 

Dvořák ve Spojených státech napsal Novosvětskou i Violoncellový koncert a byl prvním dirigentem České filharmonie. Jeho provázanost s Amerikou připomněl i velvyslanec České republiky v USA Hynek Kmoníček: „Česká kultura hrála vždy důležitou úlohu při vytváření české národní identity. Česká hudba a specificky Antonín Dvořák jsou proto klíčovými diplomaty svoji země v USA, hovořícími univerzálním jazykem srozumitelným místnímu publiku, a přesto vždy nezaměnitelně českými.”

 

Symbolický význam předání Ceny Antonína Dvořáka v Kennedy centru podtrhl také filantrop Karel Komárek: „Je to hluboce symbolická událost, oslavujeme výročí republiky a zároveň připomínáme velikána naší kulturní historie Antonína Dvořáka. Jsem rád, že tento moment prožíváme na půdě tak významné instituce, jakou je Kennedy centrum.“ Karel Komárek stál u zrodu Ceny Antonína Dvořáka, je také donátorem Kennedyho centra a s manželkou Štěpánkou předsedají jeho mezinárodnímu výboru. Přínos české kultury i manželů Komárkových ocenila také ředitelka Kennedyho centra Deborah Rutter: „Česká kultura je nádherná a jsme velmi rádi, že díky podpoře manželů Komárkových můžeme v Kennedyho centru vítat stále více českých umělců.“

 

V Kennedyho centru se v současné době představili či představí Pavlína Horáková, Karel Růžička, Lukáš Sommer, či skupina Please the Trees.

 

RODINNÁ NADACE KARLA KOMÁRKA

Posláním rodinné nadace Karla Komárka je dodávat lidem odvahu, aby mohli své nápady a vize proměnit ve skutečnost. Dlouhodobě podporuje festival Dvořákova Praha či Nadaci Proměny. Je významným donátorem Centra Johna F. Kennedyho pro múzická umění ve Washingtonu, kde se zasazuje o prezentaci českých umělců na této prestižní americké scéně. Vedle těchto dlouhodobých aktivit podporuje i projekty jednotlivců a komunit jak v České republice, tak i v zahraničí, které mají pozitivní dopad na společnost a mění myšlení a přístup lidí. Nadace byla založena v roce 2017 Karlem a Štěpánkou Komárkovými.