• Domů
  • Magazín
  • Houslista Roman Červinka obdržel Cenu Akademie klasické hudby

Houslista Roman Červinka obdržel Cenu Akademie klasické hudby

Cena pro výjimečného účastníka Letní hudební akademie Kroměříž byla udělena 14letému talentovanému houslistovi Romanu Červinkovi. K předání došlo v úterý v rámci závěrečného koncertu studentů letošní hudební akademie v kině Nadsklepí Kroměříž.

Intendant Akademie klasické hudby Jan Simon předal 18. 8. 2020 v Kroměříži na závěrečném koncertě letních kurzů kroměřížské akademie Cenu Akademie klasické hudby za mimořádný interpretační výkon. Cena byla udělena formou účelového stipendia ve výši 10.000,- Kč. Získal ji mladý český houslista Roman Červinka, který se tak stal historicky jejím druhým držitelem.

 

  vit-8792-new.jpg (261 KB) Roman Červinka, Jan Simon, intendant AKH a dirigent Tomáš Netopil

Roman Červinka se narodil 17. 9. 2005 v Českých Budějovicích v rodině hudebníků. Na housle začal hrát ve čtyřech letech. Na Mezinárodní houslové soutěži Váši Příhody získal opakovaně v letech 2014, 2015 a 2017 první místo. Od ledna 2018 byl Roman soukromým žákem prvního koncertního mistra Vídeňských Symfoniků a profesora na Universität für musik und darstellende Kunst Wien Antona Sorokowa. V květnu 2018 zde úspěšně vykonal přijímací zkoušku (jako nejmladší ze zúčastněných) do třídy prof. Jana Pospíchala, taktéž koncertního mistra Vídeňských symfoniků. V roce 2019 získal titul „Objev roku“ na Akademii Václava Hudečka v Luhačovicích. Pravidelně se účastní mistrovských kurzů Zakhara Brona, Gyuly Stullera a Kyrilla Troussova.

Čtěte také

Hudba sounáležitosti a svobody. Klavírní maratón Dvořákovy Prahy

Číst

JOSEF ŠPAČEK: Zahrát si s přáteli ve fantastickém prostředí

Číst

IGOR ARDAŠEV: Sezení u nástroje tolik užitku nepřináší

Číst