Znovu otevřený potenciál

Soutěž pro mladé hudebníky Concertino Praga nabírá silnější dech spojením s Akademií klasické hudby. Rozšiřuje název na „Concertino Praga – Dvořákova rozhlasová soutěž pro mladé hudebníky“, ale především posiluje svou atraktivitu pro soutěžící i pro publikum. O nové podobě soutěže se rozepsal umělecký ředitel festivalu Dvořákova Praha Jan Simon.

Mezinárodní rozhlasová soutěž pro mladé hudebníky Concertino Praga vznikla v roce 1966 z iniciativy Československého rozhlasu. U jejích začátků stály osobnosti jako cembalistka Zuzana Růžičková,skladatel Viktor Kalabis nebo hudební redaktorka Helena Karásková. Soutěž byla určena mladým hudebníkům, kteří se rozhodli, že svůj život zasvětí profesionální dráze interpreta.

 

Vzpomínám, jak jsem jako malý kluk s otevřenými ústy sledoval v televizi koncerty laureátů soutěže z pražského Rudolfina. Moji vrstevníci tam předváděli výkony, které se mi zdály nedosažitelné. A není se čemu divit – vždyť v historii Concertina Praga uspěly takové veličiny jako houslisté Václav Hudeček a Isabelle Faust, klavíristé Zoltán Kocsis, Igor Ardašev a Ivo Kahánek, hornista Radek Baborák či trumpetista Giuliano Sommerhalder. Jejich výčet by byl za více než půlstoletou historii soutěže velmi dlouhý. Všichni jmenovaní – a mnozí další z laureátů Concertina – dnes také s úspěchem brázdí světová pódia se vzpomínkou na soutěž, která jim pomohla pootevřít dveře do velkého světa hudby.

 

Když jsem přicházel do Akademie klasické hudby s některými vzdělávacími projekty, přišlo mi logické, že nebudeme vytvářet úplně novou soutěž. Naopak spojíme síly s Českým rozhlasem na půdorysu projektu, který v sobě skýtá velký potenciál, má bohatou historii a skvělou myšlenku spolupráce veřejnoprávních rozhlasů. Cílem těchto institucí je mimo jiné šířit kulturní dědictví a kultivovat prostředí, ve kterém žijeme. V tomto jsou cíle Českého rozhlasu a Akademie klasické hudby totožné. Tato myšlenka mne pak přivedla také k jednání s Českým rozhlasem o spolupořadatelství, které se v těchto dnech úspěšně završuje a směřuje k vyhlášení 54. ročníku soutěže Concertino Praga na rok 2020.

 

CONCERTINO PRAGA – DVOŘÁKOVA ROZHLASOVÁ SOUTĚŽ PRO MLADÉ HUDEBNÍKY
Dvořákův odkaz spatřujeme nejen v jeho hudbě, ale také v tom, jak aktivně a často i finančně formou stipendií podporoval mladé, nadějné umělce. Poznali to jeho žáci na pražské i newyorské konzervatoři v době, kdy se sám Mistr z hlediska svého uměleckého života již etabloval a existenčně zajistil.

To nám bylo vzorem a inspirací k tomu, abychom se pokusili úspěšné soutěžící Concertino Praga podpořit formou studijních stipendií nebo příspěvkem na nákup vlastního hudebního nástroje. Takovéto pojetí soutěže je možné díky podpoře rodinné nadace Karla Komárka.

pozadi.jpg (25 KB)

concertino praga

Mezinárodní rozhlasová soutěž pro mladé hudebníky Concertino Praga vznikla v roce 1966 z iniciativy Československého rozhlasu a osobností, mezi kterými byly Zuzana Růžičková, Viktor Kalabis nebo Helena Karásková. Soutěž byla určena mladým hudebníkům, kteří se rozhodli, že svůj život zasvětí profesionální dráze interpreta.

Naším zájmem je obrátit pozornost hudební i laické veřejnosti k mimořádně talentovaným a pracovitým mladým lidem, dát je za vzor jejich vrstevníkům. Proto se další kroky jisté proměny soutěže týkají snahy o zvýšení její atraktivity.

 

DO FINÁLE ŽIVĚ V RUDOLFINU
V minulosti byli soutěžící hodnoceni pouze na základě soutěžních nahrávek. V novém modelu proběhne finálové kolo živě na pódiu Rudolfina za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Toto finále bude součástí regulérního programu Dvořákovy Prahy. Představí se na něm čtyři soutěžící vybraní v předchozích dvou kolech na základě zaslaných nahrávek. Ty budou pořízeny institucemi, které jsou schopny pořídit soutěžní zvukové snímky v technické kvalitě způsobilé k rozhlasovému vysílání. Neméně důležité jsou také osobnosti v porotě. Pro každého mladého hudebníka je důležité, když své umění a dovednosti představí na pódiu Rudolfina za doprovodu skvělého orchestru v rámci prestižního festivalu Dvořákova Praha osobnostem, jako je houslista Maxim Vengerov nebo violoncellista David Geringas, kteří již svou účast v roce 2020 přislíbili. Odměnou soutěžícím pak je potlesk posluchačů v Dvořákově síni. K němu se ale přidává vědomí, že mladý hudebník vystoupil na témže festivalu jako Zubin Mehta. A navíc jsou tu reference členů poroty, studijní stipendia, následný Jihočeský festival Concertino Praga, studiová rozhlasová nahrávka pořízená Českým rozhlasem a mnoho dalších cen a příležitostí. Včetně ceny diváka finálového kola, o které bude publikum hlasovat přímo v průběhu koncertu.

 

To vše čeká účastníky Concertina Praga – Dvořákovy rozhlasové soutěže pro mladé hudebníky v době, kdy jim podle podmínek soutěže bude maximálně 15 až 16 let. Kdybych před třiceti pěti lety stál na místě soutěžícího, asi bych ani nedýchal.