Program

Fryderyk Chopin:: „Larghetto“ z Koncertu pro klavír a orchestr č. 2 f moll, op. 21 (Ivan Klánský)

Wolfgang Amadeus Mozart:  Koncert pro tři klavíry a orchestr F dur, K. 242 (Ivo Kahánek, David Mareček, Jan Simon)

Předání Ceny Antonína Dvořáka paní Gabriele Beňačkové

* * *

Giacomo Puccini – Tosca: árie „Recondita armonia“

Umberto Giordano – Andrea Chénier: árie „Un di all´azzurro spazio“

Pietro Mascagni – Přítel Fritz: Intermezzo

Ruggero Leoncavallo – Komedianti: árie „Vesti la giubba“

Stanisław Moniuszko – Halka: árie „Szumią jodły na gór szczycie“

Antonín Dvořák – Rusalka: Polonéza; árie „Ustaňte v lovu... Vidino divná“;  Závěrečná scéna (s Gabrielou Beňačkovou)

S uměním vynikajících hudebníků je nejlépe se potkávat živě. I proto mnoho lidí litovalo, když se sopranistka Gabriela Beňačková stahovala v 90. letech z uměleckého života, zatímco její návrat na jeviště festivalu v Salcburku v roce 2012 způsobil malou senzaci. Cenu Antonína Dvořáka na slavnostním koncertu v Rudolfinu převezme Beňačková jako stále aktivní umělkyně, a navíc zazpívá závěrečnou scénu z Rusalky společně s vynikajícím tenoristou Piotrem Beczałou. Jako účinkující a zároveň gratulanti se v programu sejdou čtyři klavíristé: David Mareček, Ivan Klánský, Ivo Kahánek a Jan Simon. Společně budou reprezentovat Českou filharmonii, předchozí  laureáty Ceny Antonína Dvořáka, festival Dvořákova Praha i pořádající Akademii klasické hudby. Tenorista Piotr Beczala svou účastí zastoupí současnou operní špičku. Árií „Un di all´azzurro spazio“  ale také připomene operu Andrea Chénier, v níž Beňačková zářila jako Maddalena po boku Plácida Dominga. Když se na pódiu objeví Gabriela Beňačková, ztělesňuje se v ní defilé velkých operních i koncertních rolí. Jako by se spolu s ní zjevila Rusalka, Mařenka, Káťa Kabanová, Jenůfa, Elina Makropulos, Faustova Margareta i Trojská Helena, Dvořákova Stabat Mater, Requiem i jeho písně, či Mahlerovy vokální symfonie. A s tím vším jeden z nejkrásnějších sopránů uplynulého půlstoletí.

 

 Gabriela Beňačková: Stříbrný hlas pro celý svět číst.

SLEVY:

Držitelům platných průkazů ZTP a ZTP/P poskytujeme slevu ve výši 50%. Pro nákup zvýhodněných vstupenek nás kontaktujte písemně na adrese  tickets@colosseum.eu nebo vstupenky@akademieklasickehudby.cz.

Interpreti

Piotr Beczała

Polský tenorista Piotr Beczała patří ve svém hlasovém oboru k absolutní světové špičce. Svoji oslnivou kariéru zahájil roku 1996 v Zemském divadle v Linci, o rok později se stal členem souboru opery v Curychu a v dubnu 2004 debutoval v Covent Garden. Dva roky nato se poprvé představil v milánské La Scale jako Vévoda ve Verdiho Rigolettovi a se stejnou rolí vzápětí debutoval také v Metropolitní opeře. Další významný milník jeho umělecké dráhy představoval roku 2009 rychlý záskok za Rolanda Villazóna při představení Donizettiho Lucie z Lammermooru, které bylo v rámci projektu Metropolitní opery „Live in HD“ přenášeno živě do celého světa. Je úspěšný i jako koncertní pěvec s repertoárem sahajícím od Mozarta a Haydna přes Schuberta a Schumanna až po Dvořáka a Brahmse. Již několikrát vystoupil i v České republice: v dubnu 2014 na recitálu v pražském Obecním domě, v červnu 2016 v Ostravě a v únoru 2017 dvakrát jako Princ ve Dvořákově Rusalce v pražském Národním divadle.

Ivan Klánský

Vynikající český klavírista a pedagog Ivan Klánský vystudoval pražskou Akademii múzických umění. Již v rané fázi své umělecké dráhy se stal laureátem prestižních mezinárodních soutěží (Bolzano 1967, Neapol 1968, Lipsko 1968, Varšava 1970, Barcelona 1970, Fort Worth 1973, Santander 1976). Pravidelně koncertuje v Evropě, Asii, Austrálii, USA a Jižní Americe – celkový počet jeho vystoupení se blíží číslu pět tisíc. Je také vyhledávaným komorním hráčem, jeho jméno je dlouhodobě spojeno zejména se špičkovým souborem Guaneri Trio Prague. Svou interpretační činnost doplňuje mimořádně úspěšnou prací pedagogickou. Od roku 1983 je profesorem Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze, od roku 1997 tam působí jako vedoucí Katedry klávesových nástrojů. Od roku 1991 je profesorem Vysoké hudební školy ve švýcarském Luzernu a vedl také mistrovské kurzy v Dublinu (1982–1986) a Bad Sulgau (od 1997). Je držitelem Ceny Antonína Dvořáka 2017.

Ivo Kahánek

Klavírista Ivo Kahánek patří k nejúspěšnějším českým interpretům současnosti. Po absolutoriu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a pražské AMU si vzdělání doplnil na proslulé londýnské Guildhall School a na řadě mistrovských kurzů. Ve svých pětadvaceti letech se stal absolutním vítězem Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro. Kromě sólových recitálů vystupuje s renomovanými orchestry (Česká filharmonie, BBC Symphony Orchestra, Orchestr WDR Kolín nad Rýnem) a dirigenty (Vladimir Ashkenazy, Pinchas Steinberg, Jiří Bělohlávek). V roce 2007 provedl na proslulém londýnském festivalu BBC Proms Klavírní koncert č. 4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů. V listopadu 2014 vystoupil jako teprve druhý český klavírista v historii (po Rudolfu Firkušném) s Berlínskou filharmonií, a to pod taktovkou Sira Simona Rattla. Na svém kontě má řadu ceněných nahrávek s díly Fryderyka Chopina, Leoše Janáčka aj. Jeho loňské CD s klavírními koncerty Dvořáka a Martinů ocenil prestižní britský hudební časopis BBC Music Magazine jako nahrávku měsíce.

Jan Simon

Renomovaný český klavírista Jan Simon vystudoval pražskou HAMU pod vedením Ivana Moravce a vzdělání si dále doplnil v Curychu a Lübecku. Je držitelem řady ocenění z prestižních mezinárodních soutěží, mj. Soutěže Pražského jara nebo Soutěže Královny Alžběty v Bruselu. Pravidelně spolupracuje se špičkovými orchestry (mj. Česká filharmonie, Symfonický orchestr BBC a Izraelská filharmonie), dirigenty (Gaetano Delogu, Jiří Bělohlávek, Vasilij Sinajskij, Libor Pešek) a sólisty (Josef Suk, Václav Hudeček, Jiří Bárta, Wolfgang Emanuel Schmidt). Dosud vystoupil ve většině evropských zemí, v Egyptě, USA, Kanadě, Austrálii, Japonsku a Číně. Realizoval řadu ceněných nahrávek, jeho snímek Schulhoffových klavírních koncertů získal ve Francii cenu Cannes Classical Award 95. V letech 2001–2015 byl ředitelem a intendantem Symfonického orchestru Českého rozhlasu, v současné době působí jako programový ředitel festivalu Dvořákova Praha.

David Mareček

David Mareček vystudoval hru na klavír a dirigování na Konzervatoři Brno, později pokračoval ve studiích na Janáčkově akademii múzických umění v oboru klavír a v doktorandském studiu v oboru interpretace a teorie interpretace. Na brněnské konzervatoři byl zástupcem ředitele a profesorem řádného klavíru. Od roku 2005 byl dramaturgem Filharmonie Brno a o dva roky později se stal jejím ředitelem. Již během svého působení u brněnského orchestru usiloval o získávání mladých posluchačů klasické hudby a její „zviditelnění“ širší veřejnosti. Se stejným záměrem pokračuje od roku 2011 na svém současném postu generálního ředitele České filharmonie, kde soustavně dosahuje skvělých výsledků v získávání prestižních příležitostí k prezentaci umění našeho prvního orchestru na mezinárodní scéně. Jako klavírista má na svém kontě z nedávné doby ceněnou nahrávku Schubertovy Zimní cesty s basistou Janem Martiníkem.

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK byl založen roku 1934. Zkratka FOK od počátků existence tělesa vymezovala tři hlavní oblasti jeho činnosti: film, opera, koncert. Klíčovou osobností, formující špičkovou úroveň a mezinárodní renomé orchestru, byl dirigent Václav Smetáček, který stál v jeho čele celých třicet let (1942–1972). Z jeho nejvýznamnějších následovníků na postu šéfdirigenta jmenujme alespoň Jiřího Bělohlávka (1977–1990) a Jiřího Kouta (2006–2013). V současné době tuto pozici zastává finský dirigent Pietari Inkinen. K plejádě špičkových světových sólistů, s nimiž orchestr vystoupil, patří např. David Oistrach, Arthur Rubinstein, Svjatoslav Richter, Mstislav Rostropovič, Edita Gruberová či Renée Fleming. Kromě pravidelných vystoupení ve své domovské Smetanově síni pražského Obecního domu orchestr hostuje i na zahraničních pódiích. Dosud navštívil většinu evropských zemí, Japonsko, USA, Jižní Ameriku, Koreu, Turecko, Izrael a další země.

Marco Boemi

Italský dirigent a klavírista Marco Boemi je znám jako specialista na operní repertoár s neobyčejně širokým záběrem počínaje jevištními díly Mozartovými přes autory italského belcanta Belliniho, Donizettiho a Rossiniho až po opery Wagnera, Verdiho, Bizeta, Pucciniho, Strausse, Gershwina a mnoha dalších. Vystupuje v celé řadě renomovaných operních domů evropských metropolí (Řím, Milán, Mnichov, Paříž, Budapešť, Lisabon, Helsinky, Varšava, Moskva) i na mnoha prestižních koncertních pódiích, mezi něž patří např. Queen Elizabeth Hall v Londýně, vídeňský Musikverein, amsterdamský Concertgebouw či Suntory Hall v Tokiu. Mezi mnoha operními sólisty, s nimiž dosud spolupracoval, patří taková jména jako Lucianno Pavarotti, Anna Netrebko, Piotr Beczała, Vittorio Grigolo, Renato Bruson, Katia Ricciarelli, Edita Gruberová či Neil Shicoff. Pořídil řadu nahrávek pro vydavatelství Decca, Universal a Philips.