Program

Ludwig van Beethoven: Smyčcové trio G dur, op. 9, č. 1

Alfred Schnittke: Smyčcové trio

Antonín Dvořák: Klavírní kvartet č. 2 Es dur, op. 87, B. 162

Druhým příspěvkem letošního ročníku festivalu do exkluzivní řady Dvořák Collection bude opět klavírní kvartet – druhé a poslední dílo, které Antonín Dvořák pro toto obsazení vytvořil. Zatímco první klavírní kvartet představil Dvořáka kráčejícího k vytvoření vlastního stylu, Klavírní kvartet č. 2 Es dur z roku 1889 je ukázkou jeho tvorby na absolutním vrcholu. Ve stejném roce skladatel dokončil Osmou symfonii, za dva roky se stal profesorem na pražské konzervatoři a za další dva roky odjel do USA jako ředitel konzervatoře v New Yorku. Při provedení Dvořákova vrcholného komorního díla se v Rudolfinu sejde klavírista Lukáš Vondráček, který je kurátorem komorní řady festivalu, s houslistou Josefem Špačkem, violistou Jakubem Fišerem a violoncellistou Tomášem Jamníkem. Dvořákovu kvartetu bude v jejich podání předcházet Smyčcové trio G dur Ludwiga van Beethovena a Smyčcové trio Alfreda Schnittkeho. Beethovenovo trio reprezentuje dobu, kdy osmadvacetiletý skladatel vytvářel svůj styl a připravoval si cestu k prvním šesti smyčcovým kvartetům a První symfonii. Schnittke věnoval Smyčcové trio z roku 1985 stému výročí narození Albana Berga a názorně v něm předvádí svou schopnost vytvořit z několika různých stylů jeden vlastní. V tomto případě se s naprostou samozřejmostí mísí bergovské harmonie s rytmem popěvku Happy Birthday.

Interpreti

Josef Špaček

Houslista Josef Špaček patří mezi nejvýraznější interprety své generace. Hru na housle studoval nejprve na Pražské konzervatoři, ve svých osmnácti letech byl přijat na prestižní Curtis Institute of Music ve Filadelfii a od roku 2009 pokračoval ve studiích na newyorské Juilliard School ve třídě Itzhaka Perlmana. Od roku 2011 zastává post koncertního mistra České filharmonie. Sólově se představil již v mnoha významných koncertních síních Evropy, USA, Japonska a Nového Zélandu a spolupracoval s řadou věhlasných dirigentů (Christoph Eschenbach, Manfred Honeck, Jiří Bělohlávek). Jako sólista vystupuje s předními světovými orchestry, mezi něž patří Rotterdamská filharmonie, Konzerthaus orchestr Berlín a Nizozemská filharmonie. Získal řadu mezinárodních ocenění včetně titulu laureáta v proslulé Soutěži královny Alžběty v Bruselu roku 2012. Vysoce ceněná je rovněž jeho nahrávka koncertantních skladeb Dvořáka, Janáčka a Suka pro vydavatelství Supraphon. Hraje na housle LeBrun; Bouthillard Guarneri del Gesù z roku 1732.

Jakub Fišer

Jakub Fišer vystudoval Pražskou konzervatoř a Akademii múzických umění. Hru na housle studoval u prof. Bublové, prof. Metelkové, prof. Foltýna a prof. Čepického. Dosáhl četných úspěchů na mezinárodních soutěžích (mj. Čírenie talentov, Kociánova houslová soutěž a Beethovenův Hradec). V roce 2011 obdržel cenu Nadace Josefa Hlávky. Jakub Fišer několikrát sólově vystoupil v cyklu „Josef Suk uvádí mladé talenty“, sólově účinkoval na koncertech Pražské komorní filharmonie, Filharmonie Hradec Králové a Plzeňské filharmonie. Zúčastnil se mistrovských kurzů Shlomo Mintze, Semyona Yarosheviche a Stephena Shippse. Působil jako koncertní mistr Pražské komorní filharmonie a jako hostující koncertní mistr v České filharmonii a v Deutsche Radio Philharmonie Saarbrücken Kaiserslautern. V současné době je primáriem Bennewitzova kvarteta. Příležitostně vystupuje také jako violista, např. na Chopinově festivalu v Mariánských Lázních provedl spolu s Jiřím Bártou a Romanem Patočkou Bachovy Goldbergovské variace.

Tomáš Jamník

Tomáš Jamník je jedním z nejvýraznějších violoncellistů české interpretační scény. Hře na violoncello se systematicky věnuje od svých pěti let, po absolvování pražské HAMU pod vedením prof. Josefa Chuchra pokračoval ve vzdělání v Lipsku a Berlíně. Jako jedenadvacetiletý zvítězil v roce 2006 na Mezinárodní soutěži Pražské jaro, kde obdržel i řadu dalších zvláštních cen. Roku 2010 získal na základě konkurzu místo v renomované Karajanově Akademii v Berlíně. V jejím rámci vystupoval jako člen Berlínské filharmonie i různých komorních sdružení filharmoniků. Od roku 2011 spolupracuje s řadou špičkových uměleckých osobností, k nimž patří Simon Rattle, Reinhard Goebel či Leif Ove Andsnes. Spolu s houslistou Janem Fišerem a klavíristou Ivo Kahánkem je zakládajícím členem Dvořákova tria. Pro vydavatelství Supraphon nahrál kompletní dílo Antonína Dvořáka pro violoncello a orchestr včetně téměř neznámého Koncertu A dur, a to ve vlastní úpravě, vycházející z orchestrace Jarmila Burghausera. Provedl jej i na festivalu Dvořákova Praha 2019.

Lukáš Vondráček

Po nedávných debutech se symfonickými orchestry v Chicagu, Pittsburghu a Londýně má Lukáš Vondráček před sebou období plné pozoruhodných aktivit. V sezoně 2021/22 debutuje s Losangeleskou filharmonií na koncertním pódiu Hollywood Bowl a vrátí se k renomovaným orchestrům, jakými jsou Baltimorský a Chicagský symfonický orchestr, v obou případech pod taktovkou dirigentky Marin Alsop. Vystoupí rovněž s Orchestre National de Lille pod vedením Lionela Bringuiera, s Varšavskou filharmonií a také se symfonickými orchestry ve finském Turku a švédském Malmö. Recitálové projekty ho zavedou na Klavírní festival Rudolfa Firkušného v pražském Rudolfinu a na Kissingerův letní festival. V příští sezoně ho čeká rezidenční působení u Janáčkovy filharmonie a pokračování v souborné nahrávce klavírních koncertů Sergeje Rachmaninova s Pražskými symfoniky.

Lukáš Vondráček v uplynulém desetiletí procestoval celý svět a spolupracoval se symfonickými orchestry ve Filadelfii, Tasmánii a Sydney, s Tokijským metropolitním symfonickým orchestrem, Frankfurtskými rozhlasovými symfoniky, s Filharmonia Orchestra, Antverpským symfonickým orchestrem, s Filharmonií Oslo a Nizozemskou filharmonií pod vedením dirigentů, jako jsou Paavo Järvi, Gianandrea Noseda, Yannick Nézet-Séguin, Marin Alsop, Christoph Eschenbach, Pietari Inkinen, Vasilij Petrenko, Jakub Hrůša, Anu Tali, Xian Zhang, Krzysztof Urbański, Stéphane Denève a Elim Chan a mnoho dalších.

Recitály ho zavedly do hamburské Elbphilharmonie, Flagey v Bruselu, lipského Gewandhausu, vídeňského Konzerthausu, Concertgebouw v Amsterdamu a na renomované festivaly, jakými jsou Menuhin Festival Gstaad, PianoEspoo ve Finsku, Pražské jaro a Klavírní festival v Lille.

Lukáš Vondráček poprvé veřejně vystoupil ve čtyřech letech. Jako patnáctiletý v roce 2002 debutoval s Českou filharmonií a Vladimírem Ashkenazym a hned v následujícím roce následovalo velké turné po USA. Díky přirozené, suverénní muzikálnosti a pozoruhodné technice je již dlouho považován za mimořádně nadaného a vyzrálého hudebníka. Celosvětového uznání dosáhl díky mnoha mezinárodním oceněním, především Grand Prix ze Soutěže královny Alžběty v Bruselu roku 2016. Je rovněž držitelem prvních cen z mezinárodních klavírních soutěží v Hilton Head a San Marinu a na Mezinárodní klavírní soutěži Unisa v jihoafrické Pretorii stejně jako mimořádné ceny poroty Raymonda E. Bucka na Van Cliburnově mezinárodní klavírní soutěži v roce 2009.

Po ukončení studií na Hudební akademii v Katovicích a Vídeňské konzervatoři získal Lukáš Vondráček diplom na bostonské New England Conservatory, kde studoval pod vedením Hung-Kuan Chena a kterou roku 2012 absolvoval s vyznamenáním.

Místo

Rudolfinum, Dvořákova síň

Rudolfinum je jednou z nejvýznamnějších novorenesančních staveb v České republice. Svým pojetím víceúčelového kulturního domu bylo již v době svého vzniku unikátem evropského významu. Společným projektem dvou významných českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze byla postavena velkolepá budova, která v sobě sloučila koncertní produkce, galerii a muzeum. Slavnostní otevření proběhlo 7. února 1885 za přítomnosti rakouského korunního prince Rudolfa, na jehož počest byla budova nazvána Rudolfinum. V roce 1896 proběhl v hlavní koncertní síni Rudolfina vůbec první koncert České filharmonie. Taktovky se tehdy ujal skladatel Antonín Dvořák, po němž byl poté koncertní sál pojmenován.