Concertino Praga 2024 nabídne dívčí finále

Ve finále Dvořákovy mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga se představí poprvé v historii čtveřice mladých hudebnic.

V týdnu od 6. do 10. května 2024 zhodnotila odborná porota nahrávky 35 mladých hudebníků z 15 zemí, kteří se přihlásili do letošního 58. ročníku soutěže Concertino Praga – Dvořákovy rozhlasové mezinárodní soutěže. Pořádá ji stejně jako v minulých letech Český rozhlas a Akademie klasické hudby pod patronací Evropské vysílací unie (EBU) a Karel Komárek Family Foundation.

Porota rozhodla o složení finálového kola, které je v letošním roce výhradně dívčí: klavíristky Anke Chen (Čína), Celinu Höferlin (Německo) a Noru Lubbadová (Česko) doplní houslistka Zoja Syguda (Polsko).

Nejpočetnější zastoupení v seznamu soutěžících měla podle očekávání Česká republika (10), podle počtu účastníků následují Bulharsko (6), Rakousko (5) a Černá Hora (3), dva hudebníci reprezentovali Spojené státy a Čínu. Své zástupce v soutěži měly dále Švýcarsko, Německo, Srbsko, Itálie, Slovensko, Chorvatsko, Polsko, Maďarsko a Jižní Korea.

Porotci se museli vyrovnat se zadáním, které otevřelo soutěž širokému spektru hudebních nástrojů. Z přihlášených nástrojů se nejčastěji objevovaly klavír, violoncello, klarinet, trubka, housle a hoboj, po jednom zástupci měly příčná flétna, lesní roh, fagot, akordeon, zobcová flétna, saxofon, trombon a kytara.

dp23-1609-concertino-praga-finale-solo-hires-024-c-petrahajska.jpg (87 KB)

„Vzhledem k velmi široké skupině diametrálně rozdílných nástrojů nebylo posuzování v letošním ročníku soutěže Concertino Praga snadné,“ uvedl člen poroty pro první kolo soutěže, houslista František Novotný. „Jako porotce jsem měl při zvažování na paměti dlouholetou závaznou soutěžní tradici a respekt, kterému se Concertino Praga i v mezinárodním kontextu těší. Při pečlivém poslechu a bodování jednotlivých výkonů jsem se snažil do finále navrhnout z mého pohledu nejlepší nahrávky, které splňují nejvyšší technická i umělecká kritéria – s nadějí a vysokou pravděpodobností, že jejich mladí interpreti bez problémů zvládnou koncertní vystoupení s orchestrem. Doufám, že nahrávky, z nichž vzejdou letošní finalisté, budou v archivu soutěže patřit skutečně k těm nejlepším a jejich vynikající úroveň bude nesporná i při poslechu (dohledávání či historickém ohlédnutí) kdykoli v budoucnu.“

Porota zasedala ve složení Jana Brožková (hoboj, ČR), Lukáš Hurník (skladatel, ČR), Jiří Houdek (trubka, ČR), Lukáš Klánský (klavír, ČR), Pavel Kuzmichev (housle, Rakousko), František Novotný (housle, ČR), Matthias Schorn (klarinet, Rakousko).

Všechny finalistky vystoupí na soutěžním veřejném koncertu konaném v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha 14. září 2024. Každá z nich provede koncertantní skladbu pro svůj nástroj s doprovodem orchestru. Jejich výkony posoudí odborná porota, která bezprostředně po koncertu vyhlásí vítězku. Ta získá finanční stipendium ve výši 5000 eur. Další v pořadí získají stipendia ve výši 2800, 1700 a 700 eur. Dále bude vyhlášena Cena diváků a Cena Českého rozhlasu, která je určena vítězce soutěže a spočívá v natočení CD s profesionálními technickými parametry ve studiích rozhlasu.

Finálový koncert bude vysílat Český rozhlas Vltava, který pokryje přímými přenosy nebo záznamy též následný Jihočeský festival Concertino Praga – cyklus koncertů laureátů soutěže v Bechyni, Třeboni, Jindřichově Hradci a Klokotech.

Porota dále oznámila jména soutěžících, kteří jsou dle výsledného pořadí nejen náhradníky finále soutěže, ale i účinkujícími na Talent Stage Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha 2024. Jsou jimi fagotista Levente Bubreg (Rakousko), klarinetista Matthew Stephen Hockaday (Česko), violoncellista Darin Lambrev (Bulharsko), akordeonista Viktor Stocker (Česko) a houslistka Lana Zorjan (Srbsko).

Zároveň byli zveřejněni nositelé speciálních cen soutěže.

Cenu Rodinné nadace The Karel Komárek Family Foundation pro nejúspěšnějšího českého účastníka soutěže získala Nora Lubbadová.

Cenu Nadace Bohuslava Martinů získal Matthew Stephen Hockaday.

Cenu Nadace Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové získali Darin Lambrev a Zoja Syguda.

Concertino Praga rozšiřuje ocenění pro vítěze a finalisty soutěže

Akademie klasické hudby společně s Nadací Karel Komárek Family Foundation rozhodly po domluvě s Českým rozhlasem o rozšíření cen pro vítěze a finalisty Dvořákovy rozhlasové mezinárodní soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga. Nová ocenění se budou týkat již finalistů letošního 58. ročníku, do kterého je možné podávat přihlášky do 31. března. O vítězi tradičně rozhodne finálové soutěžní kolo, jež se uskuteční 14. září 2024 ve Dvořákově síni Rudolfina v rámci festivalu Dvořákova Praha.

Společně se stávajícími cenami, tedy stipendiem Nadace KKFF v hodnotě 5.000 eur a Cenou Českého rozhlasu ve formě profesionální studiové nahrávky držiteli 1. ceny:

  • AKH zprostředkuje možnost vystoupení na koncertě s orchestrem v rámci předplatitelské sezóny Filharmonie Brno 23. ledna 2025,
  • AKH zajistí a uhradí účast na prestižním zahraničním mistrovském kurzu (výběr kurzu dle nástrojového oboru vítěze po dohodě s vítězem a jeho pedagogem), a to nad finanční rámec účelového stipendia KKFF,
  • ve spolupráci s Českým rozhlasem AKH vytvoří a předá profesionální audiovizuální záznam jeho finálového vystoupení na MHF Dvořákova Praha, na DVD či jiném elektronickém médiu za účelem osobní prezentace laureáta.

Každý z držitelů 2. a 3. ceny a Čestného uznání I. stupně obdrží společně se stávajícími cenami a účelovými stipendii s nimi souvisejícími i profesionální audiovizuální záznam svého finálového vystoupení na MHF Dvořákova Praha, na DVD či jiném elektronickém médiu za účelem osobní prezentace laureáta vzniklý ve spolupráci AKH a Českého rozhlasu. 

Český rozhlas a Akademie klasické hudby budou i nadále vyhledávat pro všechny účastníky finále Concertino Praga 2024 další možnosti kontinuálního hudebního vzdělávání a koncertních příležitostí, jak je deklarováno v platných soutěžních podmínkách 58. ročníku soutěže.

 

Concertino Praga letos v českých barvách

Obě kategorie soutěže Concertino Praga 2023 ovládli čeští hudebníci: klavírista Adam Znamirovský a duo Daniel Matejča (housle) – Jan Schulmeister (klavír). Získali jak nejvyšší uznání poroty, tak Cenu publika.

V závěru minulého týdne vyvrcholil 57. ročník Dvořákovy rozhlasové mezinárodní soutěže mladých hudebníků Concertino Praga. Poté, co mezinárodní poroty vybraly z anonymních nahrávek ty nejlepší, sešli se v Praze jejich interpreti, aby před publikem svedli souboj o vítězství.

Muzikálnost všech soutěžících na mne udělala velký dojem. Všechna vystoupení byla velmi zajímavá a všechna se mi líbila. Jsem rád, že jsem mohl vidět umělce, kteří stojí na začátku úspěšné kariéry,“ uvedl člen poroty, španělský violoncellista Pablo Ferrández.

Potvrdil vysokou úroveň soutěže, která si po spojení pořadatelských sil Českého rozhlasu a Akademie klasické hudby získává stále větší mezinárodní prestiž. Přispívá k tomu i začlenění finálových koncertů do programu Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha a zajímavé možnosti, které se laureátům otevírají díky dotačnímu programu. Nejlepší sólista vystoupí v následující koncertní sezoně SOČRu a dostane možnost připravit nahrávku ve špičkové studiové kvalitě. Všichni finalisté získají díky podpoře rodinné nadace Karel Komárek Family Foundation, společností Bulb, Bärenreiter Praha, Nadace Život umělce a dalších partnerů hodnotná studijní stipendia. 

Mezinárodní porota vedená houslistou Dmitrym Sitkovetskym rozhodla po finálovém koncertu komorní kategorie v Anežském klášteře 15. 9. o vítězství českého dua Daniel Matejča – Jan Schulmeister. O jejich dominanci svědčí i Cena publika, Cena Nadace Bohuslava Martinů a Cena Nadace Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové. Druhou pozici obsadilo německé Trio Florestan a na třetím místě se umístilo české duo Veronika Jaklová – Kristian Mráček.

Porota ve stejném složení (Roman Rabinovich, Sarah Willis, Luc Mangholz, Albena Danailova, Pablo Ferrández, Ivo Kahánek, Irvin Venyš, Justas Dvarionas, Dmitry Sitkovetsky) o den později po finálovém koncertě sólistické kategorie ve zcela zaplněném Rudolfinu rozhodla o vítězství českého klavíristy Adama Znamirovského. Ten získal i Cenu publika a také Cenu Rodinné nadace Karel Komárek Family Foundation. Druhý se umístil německý flétnista Fabian Johannes Egger, třetí místo získala ukrajinská houslistka Margaryta Pochebut.

Už jsou to tři roky, co jsem vystupoval na schodech Rudolfina, měsíc nato jsem vystupoval v Sukově síni a nyní jsem to dotáhl až do Dvořákovy síně. Vedle nádherných koncertů v následujících dnech mi vítězství v soutěži už teď přineslo krásnou zkušenost. Určitě bych doporučil mladým umělcům, aby se do soutěže přihlásili,“ uvedl vítěz bezprostředně po vyhlášení výsledků. Na rozdíl od mnoha jiných soutěžících pro něj finálový večer znamenal první příležitost v životě zahrát si se symfonickým orchestrem, a využil ji dokonale.

Zmínka Adama Znamirovského o koncertech v příštích dnech odkazuje k tradiční akci bezprostředně navazující na finále soutěže. Jihočeský festival Concertino Praga, jehož se zúčastní všichni laureáti, se koná od 18. do 22. září na zámcích v Českém Krumlově, Bechyni a Jindřichově Hradci a také v poutním kostele v Klokotech u Tábora. Všechny koncerty uvede stanice Český rozhlas Vltava buď v přímém přenosu, nebo ze záznamu.

Kategorie sólová hra


1. místo

Adam Znamirovský (2010), klavír (Česká republika)

2. místo
Fabian Johannes Egger (2007), příčná flétna (Německo)

3. místo
Margaryta Pochebut (2010), housle (Ukrajina)

dp23-1609-concertino-praga-finale-solo-webres-18-c-petrahajska.jpg (261 KB)

Kategorie komorní hra


1. místo

Duo Matejča–Schulmeister (Česká republika)
Daniel Matejča (2005), housle
Jan Schulmeister (2006), klavír
 
2. místo
Trio Florestan (Německo)
Marie Helling (2005), housle
Anna Meipariani (2007) violoncello
Clara Mandler (2006) klavír
 
3. místo
Duo Jaklová–Mráček (Česká republika)
Veronika Jaklová (2003), klavír
Kristian Mráček (2003), housle

concertino-praga-2023-vitez-finale-komorni-kategorie.jpg (246 KB)

Porota

Představujeme vám soutěžní porotu Concertino Praga 2024. 

 

V porotě 2. kola Concertina Praga zasednou: 

  • Ivo Kahánek - klavír 
  • Paul Lewis - klavír
  • Maria Meerovitch - klavír
  • František Novotný - housle
  • Stana Salgo - EMCY
  • Irvin Venyš - klarinet
  • Henrik Wahlgren - hoboj
  • Henrik Wiese - příčná flétna
  • Sarah Willis - lesní roh

 

Medailonky porotců naleznete na webových stránkách Concertino Praga.

Concertino Praga

Concertino Praga - Dvořákova rozhlasová mezinárodní soutěž pro mladé hudebníky se koná od roku 1966. Jedná se o víceoborovou soutěž, jejímž posláním je vyhledávat mimořádné talenty do 15, resp. 16 let. Pořadatelem je Akademie klasické hudby společně s Českým rozhlasem. Soutěžící posuzuje mezinárodní odborná porota ve dvou kategoriích – sólové a komorní hry. Kategorie komorní hry se koná s dvouletou periodicitou. V prvních kolech porota hodnotí soutěžící anonymně na základě zaslaných nahrávek. Finálové kolo je veřejné a má formát koncertu, který proběhl v rámci mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Ročník 2021 byl otevřen pro obě soutěžní kategorie. V kategorii sólové hry mohou soutěžit nástrojové obory housle, violoncello, klavír, cembalo, harfa, akordeon, kytara, flétna, hoboj, klarinet, saxofon, fagot, lesní roh, trubka a trombon. Kategorie komorní hry se mohou zúčastnit soubory ve složení duo až sexteto.

Výherci obdrželi studijní stipendia ve výši až 5.000,- EUR. Laureáti budou mít navíc možnost vytvořit profesionální rozhlasovou nahrávku v Českém rozhlase a vystoupit na Jihočeském festivalu Concertino Praga.

Concertino Praga je od roku 1988 členem Evropské unie hudebních soutěží mládeže (EMCY), je pořádáno pod záštitou Evropské vysílací unie (EBU), jejímž aktivním členem se Český rozhlas stal v roce 1993.

Historie

Mezinárodní rozhlasová soutěž pro mladé hudebníky Concertino Praga vznikla v roce 1966 z iniciativy redakce hudebního vysílání pro děti a mládež Československého rozhlasu. Mezi předními osobnostmi rozvíjejícími prvotní ideu rozhlasové soutěže byli cembalistka Zuzana Růžičková, skladatel Viktor Kalabis a rozhlasová redaktorka Helena Karásková. Díky existenci Organisation Internationale de la Radiodiffusion et Télévision, tehdejší východoevropské instituci usnadňující spolupráci mezi rozhlasovými a televizními stanicemi, mohla soutěž získat mezinárodní charakter a odlišit se tak od velkého počtu etablovaných národních interpretačních soutěží.

Vzhledem ke komplikacím spojeným s organizací mezinárodních aktivit za tehdejšího politického režimu byla zvolena soutěž bez přímé účasti soutěžících, pouze prostřednictvím zaslaných zvukových záznamů. Až koncert vítězů měl přizvat laureáty na jedno pódium, historicky poprvé do Dvořákovy síně Domu umělců v Praze 18. listopadu 1966, kde se představila dnes známá jména jako houslisté Václav Hudeček (2. cena) a Dmitrij Sitkoveckij (1. cena).

 V následujícím roce už Václav Hudeček získal první cenu a z řad klavíristů byli oceněni mj. Dina Joffe a Zoltán Kocsis. I přes nutně silnou orientaci soutěže na východní Evropu byli mezi laureáty na přelomu šedesátých a sedmdesátých let i izraelský houslista Juval Jaron, smyčcový kvartet ze Spolkové republiky Německo (v obsazení Ulrike Fleming, Assunta Kwoka, Brigitte Schmeid a Doris Laidler), japonské klavírní duo ve složení Shizuka Ishikawa a Mariko Horie nebo kanadští klavíristé Louis Lortie a Jon Kimura Parker. Tradice východoevropských soutěžících je nicméně patrná dodnes – ruští soutěžící jsou každoročně obvykle tou nejpočetnější zahraniční národnostní skupinou účastnící se Concertina.

Zatímco byla soutěž zpočátku otevřena pouze pro tři kategorie – klavír, housle a komorní hra –, nástrojové obory se postupně rozšířily, díky čemuž se mezi laureáty kromě houslistů Sergeje Stadlera, Juliana Rachlina, Isabelle Faust, Jana Mráčka nebo klavíristů Vladimíra Felcmana, Igora Ardaševa a Ivo Kahánka objevili violoncellisté Leonid Gorochov, Alexander Rudin a Tomáš Jamník; varhaník Jaroslav Tůma; flétnista Michael Martin Kofler; hobojisté Jana Brožková a Vilém Veverka; klarinetisté Sabine Meyer nebo Ludmila Peterková; hornista Radek Baborák či trumpetista Giuliano Sommerhalder.

Multiinstrumentální a mezinárodní charakter Concertina Praga byl posílen i díky navázání spolupráce mezi Českým rozhlasem a Akademií klasické hudby v roce 2019. Tím se propojil potenciál velkého mediálního domu, který soutěž založil a přes 50 let úspěšně vede, a instituce, která pořádá 12 let mezinárodně uznávaný hudební festival Dvořákova Praha. Podpora mimořádně talentovaných mladých umělců tak mohla získat novou formu a 54. ročník soutěže Concertino Praga proto nesl podtitul Dvořákova mezinárodní rozhlasová soutěž pro mladé hudebníky. Dvořákův odkaz se zrcadlí ve skutečnosti, že sám skladatel finančně podporoval mladé nadějné umělce. Úspěšní soutěžící tak obdrží studijní stipendia nebo příspěvek na nákup vlastního hudebního nástroje, a to díky zásadní podpoře rodinné nadace Karel Komárek Family Foundation a dalších partnerů.

Ke stažení

Formulář žádosti o čerpání stipendia ke stažení ZDE.