• Domů
  • Magazín
  • Cenu Antonína Dvořáka 2021 získal András Schiff, převezme ji na Dvořákově Praze

SLAVNOSTNÍ PŘEDÁNÍ CENY ANTONÍNA DVOŘÁKA

Pondělí 20. září, 20.00 - Rudolfinum - Dvořákova síň

Cenu Antonína Dvořáka 2021 získal András Schiff, převezme ji na Dvořákově Praze

Laureátem Ceny Antonína Dvořáka za rok 2021 se stal britský klavírista a zároveň rezidenční umělec letošního festivalu Dvořákova Praha Sir András Schiff. Slavnostní předání ceny do rukou čerstvého laureáta se uskuteční během jeho koncertu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným v pondělí 20. září od 20 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina.

 

Sir András Schiff patří mezi nejrespektovanější světové klavíristy, bývá oceňován za mimořádně emotivní a zároveň kompozičně i historicky poučenou interpretaci. Ve svém repertoáru se často zaměřuje na české skladatele, přičemž zásadní postavení mezi českými autory u něho mají díla Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Pamětné je také Schiffovo mistrovské provedení Dvořákova Klavírního koncertu g moll společně s Jiřím Bělohlávkem a Pražskou komorní filharmonií v Praze na počátku minulé dekády. Později Sir András Schiff dokonce podpořil publikování faksimile rukopisu tohoto koncertu, což jsou skutečnosti, které při svém rozhodování zohlednila Rada akademiků.


„Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci,“ uvedl Sir András Schiff v reakci na zprávu o svém ocenění.

 

Sir András Schiff je druhým zahraničním umělcem, který toto ocenění získal. Prvním byl v roce 2015 americký violoncellista Yo-Yo Ma. V posledních letech se laureáty Ceny Antonína Dvořáka stali dirigent Jakub Hrůša (2020), sopranistka Gabriela Beňačková (2019) nebo Česká filharmonie (2018). Laureáti Ceny Antonína Dvořáka získávají skleněnou plastiku violoncella vyrobenou skláři společnosti Moser podle návrhu akademického architekta Jiřího Pelcla.

Čtěte také

Krátce: Nominace na Cenu Antonína Dvořáka 2021

Číst

ANDRÁS SCHIFF: Hudba je důležitější než život nebo smrt

Číst