• Domů
  • Magazín
  • Krátce: Concertino Praga zná své finalisty, o vítězství budou usilovat mladí hudebníci z Česka a Ruska

Kdo bude absolutním vítězem soutěže Concertino Praga 2020?

Houslista Daniel Matejča, rumpetista Aleksandr Rublev a klavíristé Jan Schulmeister a Vsevolod Zavidov vystoupí na veřejném soutěžním koncertu za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu.

Sobota 12. září, 17.00, Rudolfinum

Krátce: Concertino Praga zná své finalisty, o vítězství budou usilovat mladí hudebníci z Česka a Ruska

Mezi čtyři nejúspěšnější účastníky 54. ročníku soutěže Concertino Praga se probojoval houslista Daniel Matejča (15) a klavírista Jan Schulmeister (13) z České republiky. Dalšími finalisty jsou dva zástupci ruské interpretační školy, trumpetista Aleksandr Rublev (14) a klavírista Vsevolod Zavidov (14). O vítězství rozhodne jejich veřejné vystoupení 12. 9. 2020 na festivalu Dvořákova Praha.

O postup do finále se ucházelo celkem 54 soutěžících z celkem 16 zemí Evropy, Asie a Severní Ameriky. Mezinárodní poroty hodnotily anonymní nahrávky ve dvou kolech v únoru a dubnu. Finálové kolo bude mít formát veřejného koncertu, který se uskuteční ve Dvořákově síni Rudolfina 12. 9. 2020 v rámci festivalu Dvořákova Praha. Mladé umělce doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Jiřího Rožně. Absolutní vítěz získá možnost natočit vlastní propagační nahrávku v Českém rozhlase. Díky podpoře nadace Karel Komárek Family Foundation a dalších partnerů budou rozdělena stipendia v celkové výši přesahující 10.000 EUR.

Finalisté a s nimi další čtyři nejlepší účastníci druhého kola – rakouský saxofonista Márton Bubreg, italský hobojista Carlo Cesaraccio, ruská flétnistka Lukerya Mishneva a bulharská klavírista Ivaylo Vassilev – společně vystoupí od 14. do 18. září na Jihočeském festivalu Concertino Praga.

O udělení speciálních cen rozhodla porota 2. kola již nyní. Cenu Nadace Bohuslava Martinů získává ruský klavírista Vsevolod Zavidov za nejlepší interpretaci skladatelova díla. Ruský trumpetista Aleksandr Rublev získal Cenu Nadace Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové, čestné uznání nadace získal bulharský klavírista Ivaylo Vassilev. Cenu Karel Komárek Family Foundation pro nejmladšího českého účastníka 2. kola získává klarinetista Ondřej Toman.

Čtěte také

Krátce: V semifinále soutěže Concertino Praga má své zástupce 13 zemí

Číst

Krátce: O vítězství v soutěži Concertino Praga 2020 bude usilovat 54 mladých umělců ze 3 kontinentů

Číst

JAN SIMON: Špičkové umění jako vrcholový sport

Číst