• Domů
  • Magazín
  • Krátce: O vítězství v soutěži Concertino Praga 2020 bude usilovat 54 mladých umělců ze 3 kontinentů

Krátce: O vítězství v soutěži Concertino Praga 2020 bude usilovat 54 mladých umělců ze 3 kontinentů

Letošní 54. ročník Dvořákovy rozhlasové mezinárodní soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga vyhlásil poprvé Český rozhlas společně s Akademií klasické hudby. Je až symbolické, že se přihlásilo právě 54 soutěžících z celkem 16 zemí Evropy, Asie a Severní Ameriky. Ve dvou kolech budou nyní soutěžní nahrávky hodnoceny mezinárodní porotou. Finálové kolo bude mít formát veřejného koncertu, který se uskuteční v Rudolfinu 12. 9. 2020 v rámci festivalu Dvořákova Praha.

Concertino Praga 2020 díky spolupráci Českého rozhlasu s Akademií klasické hudby poprvé ponese podtitul Dvořákova rozhlasová mezinárodní soutěž pro mladé hudebníky. Víceoborová soutěž, jejímž posláním je vyhledávat mimořádné talenty do 15 resp. 16 let, kombinuje původní rozhlasovou vizi založenou na posuzování zaslaných nahrávek s veřejným soutěžním koncertem. V každém kole bude soutěžící hodnotit mezinárodní porota složená z předních instrumentálních sólistů, dirigentů, hudebních pedagogů a zástupců Evropské vysílací unie. Zatímco první dvě kola zůstávají anonymní bez přímé účasti soutěžících, třetí kolo se uskuteční 12. září 2020 v Rudolfinu v rámci programu mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha. Finalisty doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Jiřího Rožně.

Do 54. ročníku soutěže své nahrávky zaslalo 54 soutěžících z Ázerbájdžánu, Bulharska, České republiky, Itálie, Jižní Koreje, Litvy, Maďarska, Německa, Rakouska, Rumunska, Ruska, Slovenska, Slovinska, Španělska, Ukrajiny a USA. Zastoupeno bude celkem 12 nástrojů, a to akordeon, fagot, flétna, hoboj, housle, klarinet, klavír, lesní roh, saxofon, trombón, trubka a violoncello.

Čtěte také

Znovu otevřený potenciál

Číst

JAN SIMON: Špičkové umění jako vrcholový sport

Číst

Symfonii nezahraješ sám. Potřebuješ orchestr!

Číst