• Domů
  • Magazín
  • Symfonii nezahraješ sám. Potřebuješ orchestr!

MLADÁ FILHARMONIE DVOŘÁKOVY PRAHY

Orchestralní akademie Kroměříž

Uzávěrka přihlášek 31. 5. 2020. Určeno studentům konzervatoří a vysokých uměleckých škol ve věku 15–24 let. Pod vedením Tomáše Netopila a předních hráčů České filharmonie proběhne 10.–16. 8.

Koncert Praha

Mladá filharmonie vystoupí 13. 9. v Rudolfinu na mezinárodním hudebním festivalu Dvořákova Praha. Zkoušky orchestru proběhnou 11.–13. 9.

Symfonii nezahraješ sám. Potřebuješ orchestr!

A co teprve když se orchestr chystá zahrát Beethovenovu Devátou s Ódou na radost. Právě s touto výjimečnou skladbou se letos na Dvořákově Praze 13. září představí úplně nové těleso. Dirigent Tomáš Netopil umí okolo sebe shromáždit profesionály a společně s nimi předávat své zkušenosti začínajícím umělcům. Mladá filharmonie Dvořákovy Prahy, která se v srpnu zformuje v Kroměříži v rámci Orchestrální akademie, je rozhodně dobrou cestou k dalším úspěchům pro mladé hudebníky do 24 let.

Někdy se může zdát, že být hráčem v orchestru je umění, kterého si málokdo všímá, ale přitom je to pro prezentaci hudebních děl stejně důležité jako být obdivovaným sólistou. Schopnost být součástí velkého celku, odvádět v jeho zájmu zaujaté výkony a přispívat k jeho úrovni je o to složitější, o co jsou jednotliví hráči i přes svůj význam anonymnější.

 

Naučit mladé hudebníky pracovat v orchestrální synergii je cílem Mladé filharmonie Dvořákovy Prahy. Orchestr vznikl ve spolupráci s dirigentem Tomášem Netopilem a jeho pracovní základnou je Orchestrální akademie při Letní hudební akademii Kroměříž. Netopil jej také povede při premiérovém vystoupení na festivalu. Symfonie č. 9 d moll „S Ódou na radost“ bude nejen připomínkou 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena, ale také iniciační, radostnou proklamací nové festivalové tradice.

 

Její součástí se stanou také sopranistka Simona Šaturová, mezzosopranistka Markéta Cukrová, tenorista Petr Nekoranec a basista Jan Martiník. Čtveřice pěvců připomene interpretací nesmírně náročných Beethovenových partů častou nutnost podřizovat individuální schopnosti velkému celku. Pražský filharmonický sbor vedený Lukášem Vasilkem podtrhne pěvecký lesk mimořádné festivalové události.

 

Chcete-li u toho být také, neváhejte a do 31. května 2020 podejte přihlášku.

 

tomas-netopil-rez-medailonek-akh.jpg (1.26 MB)

TOMÁŠ NETOPIL

(* 18. ČERVENCE 1975)

Tomáš Netopil patří mezi nejúspěšnější české dirigenty na mezinárodní hudební scéně. Vystudoval hru na housle na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži a dirigování a sbormistrovství na pražské AMU. Ve vzdělání dále pokračoval na Královské akademii ve Stockholmu. Velký vzestup na jeho umělecké dráze představovalo vítězství v mezinárodní dirigentské soutěži George Soltiho ve Frankfurtu nad Mohanem roku 2002. V letech 2009–2012 byl šéfdirigentem Opery Národního divadla a od roku 2013 zastává post hudebního ředitele opery a filharmonie v německém Essenu. Od roku 2018 je zároveň hlavním hostujícím dirigentem České filharmonie. Spolupracuje s mnoha renomovanými orchestry, jako je např. Staatskapelle Dresden či London Philharmonic Orchestra, hostuje v proslulé Semperově opeře v Drážďanech a opakovaně vystoupil na Salcburském festivalu. V uplynulých dvou sezónách se úspěšně představil ve Vídeňské státní opeře s Janáčkovými Příhodami lišky Bystroušky, Dvořákovou Rusalkou a Mozartovou operou Così fan tutte.

 

Čtěte také

JAN SIMON: Špičkové umění jako vrcholový sport

Číst

Krátce: Dvořákova Praha odkládá zveřejnění programu

Číst

Krátce: O vítězství v soutěži Concertino Praga 2020 bude usilovat 54 mladých umělců ze 3 kontinentů

Číst