• Domů
  • Magazín
  • Sir András Schiff převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

CENA ANTONÍNA DVOŘÁKA

Více o Ceně Antonína Dvořáka a dalších aktivitách Akademie klasické hudby se dozvíte v sekci Naše aktivity.

Sir András Schiff převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Cenu Antonína Dvořáka za rok 2021 získal britský klavírista maďarského původu a zároveň rezidenční umělec letošního Mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha Sir András Schiff.

Cenu Antonína Dvořáka udělila Rada akademiků Siru Andrási Schiffovi za jeho dlouholetou podporu hudby českých skladatelů na světových pódiích i prostřednictvím nahrávek. Ve svém repertoáru se často zaměřuje na díla skladatelů, jako jsou Antonín Dvořák, Leoš Janáček nebo Bedřich Smetana.

 

Slavnostní předání ceny do rukou čerstvého laureáta se uskutečnilo během jeho koncertu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným v pondělí 20. září od 20 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina. Skleněnou sošku mu předali loňský laureát Ceny Antonína Dvořáka dirigent Jakub Hrůša a Jan Simon, intendant Akademie klasické hudby, která cenu od roku 2009 uděluje.

 

Děkuji, je mi ctí být tady s vámi v jednom z mých nejmilejších měst a v jedné z mých nejmilejších koncertních síní, s mými drahými přáteli z Panochova kvarteta. Společně vystupujeme už přes 40 let a Dvořákův kvintet jsme za ta léta hráli po celém světě,“ řekl Sir András Schiff bezprostředně po převzetí ceny.

 

Sir András Schiff je druhým zahraničním umělcem, který toto ocenění získal. Prvním byl v roce 2015 americký violoncellista Yo-Yo Ma. V posledních letech se laureáty Ceny Antonína Dvořáka stali dirigent Jakub Hrůša (2020), sopranistka Gabriela Beňačková (2019) nebo Česká filharmonie (2018).

 

004.jpg (237 KB)

Cena ANTONÍNA DVOŘÁKA

 

Cenu Antonína Dvořáka uděluje Akademie klasické hudby od roku 2009. Jejím historicky prvním laureátem se stal pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka, houslista, violista a dirigent Josef Suk. Mezi dalšími laureáty nalezneme například osobnosti jako klavírista Ivan Moravec, violoncellista Yo-Yo Ma nebo choreograf a tanečník Jiří Kylián. Význam ceny v minulosti podtrhla i mimořádná místa a příležitosti, při kterých byla předána. Sopranistka Ludmila Dvořáková převzala Cenu Antonína Dvořáka ve Španělském sále Pražského hradu v rámci recitálu klavíristy Lang Langa, do rukou dirigenta Jiřího Bělohlávka byla vložena v roce 2014 v Carnegie Hall v New Yorku a Česká filharmonie ji převzala před svým koncertem k oslavám 100 let české státnosti v Kennedyho Centru ve Washingtonu.

Čtěte také

Krátce: Nominace na Cenu Antonína Dvořáka 2021

Číst

Krátce: Nominace na Cenu Antonína Dvořáka se otvírají veřejnosti

Číst