Concertino Praga 2022 zná své finalisty

Poslední dubnový týden rozhodla mezinárodní porota o finalistech 56. ročníku Dvořákovy rozhlasové mezinárodní soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga. Soutěž letos probíhá pouze v sólové kategorii.

Desetičlenná porota ohodnotila výkony všech soutěžících. Na prvních 4 místech se umístili: violoncellistka Polina Tkhay (Rusko), houslistka Diana Chausheva (Bulharsko), klavírista Nikolay Biryukov (Rusko) a klavírista Victor Vichev (Bulharsko).

V souvislosti s vojenskou agresí Ruské federace na území Ukrajiny je pozastaveno přijímání žádostí o víza občanům Ruské federace (dle usnesení vlády České republiky č. 254/2022 ze dne 30. 3. 2022). Soutěžící Polina Tkhay a Nikolay Biryukov se tak nemohou zúčastnit finálového kola soutěže.

Ve veřejném finále se tedy představí soutěžící, kteří byli odbornou porotou hodnoceni jako další v pořadí – trumpetista Filippo Lombardi (Itálie) a houslista Eduard Kollert (Česká republika).

O vítězství v Dvořákově rozhlasové mezinárodní soutěži pro mladé hudebníky budou finalisté Diana Chausheva, Richard Kollert, Filippo Lombardi a Victor Vichev usilovat na veřejném finálovém soutěžním koncertě v Rudolfinu v sobotu 16. září 2022 za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Roberta Jindry.

Podrobné informace ohledně průběhu prvního kola sólové kategorie Concertino Praga 2022 jsou k dispozici ve výsledkové listině sólové kategorie.

Byl to zážitek poslouchat tyto mladé umělce a mnohokrát jsem nechtěla věřit tomu, že někdo, komu ještě nebylo třeba ani 15 let, dokáže hrát tak dokonale. Někdy takový výkon není slyšet ani od profesionálů. Je to fantastické a je mi ctí, že mohu být malou měrou nápomocná v jejich začátcích úžasné kariéry. Děkuji Vám za vše, co pro takto velké talenty děláte.“, zhodnotila letošní 1. kolo soutěže česká harfistka Jana Boušková.

Vítěz soutěže získá možnost natočit vlastní propagační nahrávku v Českém rozhlase. Dalšími cenami jsou stipendia ve výši 5 000, 2 800 a 1 700 EUR, které zaštiťuje Nadace Karel Komárek Family Foundation a další partneři. Vítězové mohou finanční odměny, které udílí Akademie klasické hudby, využít pro své další hudební vzdělávání nebo na nákup nového nástroje. Diváci finálových klání budou mít navíc možnost udělit Cenu diváka.

Kromě stipendií a profilového CD už nyní porota rozhodla o udělení speciálních cen. Cenu Nadace Bohuslava Martinů získal Nikolay Biryukov za nejlepší interpretaci skladatelova díla. Cena Nadace Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové za nejlepší interpretaci skladby 20. či 21. století byla udělena Polině Tkhay.

Cena pro nejúspěšnějšího českého účastníka, kterou věnuje Nadace Karel Komárek Family Foundation, byla udělena Richardu Kollertovi.

Všichni finalisté následně vystoupí na Jihočeském festivalu Concertino Praga.

Čtěte také

Concertino Praga - Mezinárodní úroveň pro velkou tradici

Číst

Dvojí finále 55. ročníku soutěže Concertino Praga

Číst