• Domů
  • Magazín
  • Dvojí finále 55. ročníku soutěže Concertino Praga

 

VÝSLEDKY 55. ROČNÍKU CONCERTINO PRAGA

Celkové výsledky kategorií sólová a komorní hra naleznete ZDE.

Dvojí finále 55. ročníku soutěže Concertino Praga

V pátek 17. září a v sobotu 18. září 2021 patřily koncertní sály v Anežském klášteře a v Rudolfinu mladým umělcům. Nebyla nouze o napětí a velké emoce. Uskutečnila se tady totiž veřejná finálová kola 55. ročníku soutěže Concertino Praga.

Špičkové výkony, drama a napětí do poslední chvíle a výborná atmosféra v koncertních sálech. Tak by se dalo shrnout dvojí finále 55. ročníku soutěže Concertino Praga. 

 

V pátek 17. září před mezinárodní porotou soutěžila v Anežském klášteře komorní uskupení, z nichž vítězně vzešlo Duo Mráček–Pěruška ve složení Kristian Mráček (housle) a David Pěruška (violoncello) se skladbou Zoltána Kodályho. Oba mladí interpreti zároveň získali i diváckou cenu.

 

V sobotním finále sólisty doprovázel Symfonický orchestr Českého rozhlasu s dirigentem Vahanem Mardirossianem. Z hodnocení mezinárodní poroty vyšel vítězně slovenský klavírista Ryan Martin Bradshaw, který si pro vystoupení připravil slavný Čajkovského Klavírní koncert b moll. Diváci ve Dvořákově síni nejčastěji hlasovali pro klavíristu Jana Schulmeistera, který v celkovém hodnocení obsadil druhé místo.

 

Jsem moc šťastný, že jsem se mohl soutěže Concertino Praga zúčastnit, že jsem měl možnost hrát s velkým orchestrem a samozřejmě s výborným dirigentem a vystoupit poprvé v životě v Rudolfinu. Díky Concertinu jsem získal nové přátele a také příležitost k dalším koncertům v jižních Čechách,“ uvedl bezprostředně po vyhlášení výsledků a převzetí hlavní ceny Ryan Martin Bradshaw.

 

 

004.jpg (237 KB)

CONCERTINO PRAGA

 

Concertino Praga – Dvořákova rozhlasová mezinárodní soutěž pro mladé hudebníky se koná od roku 1966. Jedná se o víceoborovou soutěž, jejímž posláním je vyhledávat mimořádné talenty do 15, resp. 16 let. Zakladatelem soutěže je Československý rozhlas, od roku 2020 ji pořádá Český rozhlas společně s Akademií klasické hudby. Soutěžící posuzuje mezinárodní odborná porota ve dvou kategoriích – sólové a komorní hry. Kategorie komorní hry se koná s dvouletou periodicitou. V prvních kolech porota hodnotí soutěžící anonymně na základě zaslaných nahrávek. Finálové kolo v obou kategoriích je veřejné a má formát koncertu, který probíhá v rámci mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha.

Čtěte také

Concertino Praga - Mezinárodní úroveň pro velkou tradici

Číst

Krátce: O vítězství v sólové kategorii soutěže Concertino Praga bude pro rok 2021 usilovat 58 mladých umělců.

Číst