• Domů
  • Magazín
  • Krátce: O vítězství v sólové kategorii soutěže Concertino Praga bude pro rok 2021 usilovat 58 mladých umělců.

Krátce: O vítězství v sólové kategorii soutěže Concertino Praga bude pro rok 2021 usilovat 58 mladých umělců.

55. ročník Dvořákovy rozhlasové mezinárodní soutěže pro mladé hudebníky Concertino Praga je již podruhé vyhlášen společně Českým rozhlasem a Akademií klasické hudby. V tomto ročníku proběhne soutěž ve dvou kategoriích: sólová hra a komorní hra. Po uzávěrce přihlášek do soutěžní kategorie „sólová hra“ se pořadatelé těší na celkem 58 soutěžících. Na ty nejúspěšnější čekají hodnotné ceny v podobě rozhlasové profesionální nahrávky, vystoupení na koncertech nebo účelových stipendií, určených k dalšímu studiu nebo nákupu hudebního nástroje.

Je potěšující, že přes stávající omezení výuky hry na hudební nástroje, které zapříčinila situace spojená s pandemií COVID 19, obdrželi pořadatelé přihlášky z celkem 14 zemí od 58 soutěžících z České republiky, Ruska, Bulharska, Slovinska, Maďarska, Rumunska, Itálie, Německa, Slovenska, Polska, Španělska, Rakouska, Irska a Severního Irska. Zastoupeno je celkem 14 nástrojů, a to klarinet, klavír, flétna, housle, lesní roh, fagot, saxofon, trubka, violoncello, akordeon, trombón, harfa, zobcová flétna a kytara. Potěšující je skutečnost, že hráči na dechové i další nástroje našli větší odvahu poměřit své schopnosti s tzv. tradičními sólovými nástroji, jakými jsou klavír nebo housle. Soutěž nehledá nejlepšího klavíristu, houslistu nebo flétnistu, ale největší talent a perspektivní osobnost.

Členové poroty 1. kola, konkrétně klarinetista Karel Dohnal, litevský klavírista Justas Dvarionas, hudební režisérka Markéta Tomková Janáčková, vítězka Concertino Praga z roku 1969  japonská houslistka Shizuka Ishikawa a klavírista Karel Košárek, vyberou 25 nahrávek, které postoupí do druhého kola soutěže. Postupující nahrávky pak z důvodů objektivity bude hodnotit porota v odlišném složení.  

Finalisté soutěže se představí publiku na finálových soutěžních koncertech 17. a 18. září v rámci MHF Dvořákova Praha. V sólové kategorii doprovodí finalisty již tradičně Symfonický orchestr Českého Rozhlasu v čele s dirigentem Vahanem Mardirossianem. Následně vystoupí na tradičním Jihočeském festivalu Concertino Praga, který pořádá Český rozhlas.

 

Termín podání přihlášek pro komorní uskupení  je 31. března 2021.

Čtěte také

Krátce: Concertino Praga má svůj dokument

Číst

Concertino Praga - Mezinárodní úroveň pro velkou tradici

Číst

JAN SIMON: Špičkové umění jako vrcholový sport

Číst