Dokument je možné zhlédnout na webu České televize, s anglickými titulky poté na YouTube kanálu a facebookovém profilu festivalu Dvořákova Praha.

Krátce: Concertino Praga má svůj dokument

Česká televize v koprodukci s Akademií klasické hudby natočila dokument o mezinárodní soutěži Concertino Praga. Ten sleduje čtyři finalisty soutěže od jara, kdy se dozvěděli o postupu do finále, a zachycuje jejich přípravu včetně závěrečného soutěžního výkonu v Rudolfinu v září 2020.

Do příběhu vstupujeme v květnu 2020. Dva Češi, dva Rusové, všem je mezi 13 a 15 lety. Právě se dozvěděli, že postoupili do finále Concertino Praga, Dvořákovy rozhlasové mezinárodní soutěže pro mladé hudebníky. V září 2020 je čeká živé soutěžní vystoupení v Rudolfinu za doprovodu orchestru v rámci jednoho z nejprestižnějších festivalů − Dvořákovy Prahy. Jejich výkony bude posuzovat 12členná mezinárodní porota, ve které zasednou jedny z nejvýznamnějších hudebních osobností současnosti. Na vítěze čeká finanční odměna a pořízení profesionální rozhlasové nahrávky. 

Do letošního 54. ročníku Concertino Praga se přihlásilo symbolických 54 soutěžících z 16 zemí Evropy, Asie a Severní Ameriky. Zakladatelem soutěže je Český rozhlas, od roku 2020 se stala Akademie klasické hudby jejím spolupořadatelem a do soutěže přinesla některé novinky. Těmi hlavními jsou živé finálové kolo odehrávající se před plným sálem a díky podpoře rodinné nadace Karel Komárek Family Foundation a dalších partnerů ojedinělá příležitost získat významná studijní stipendia (nejen) pro vítěze. 

Právě letošní soutěžní ročník zachycuje dokument České televize. Sledujeme v něm cestu čtyř mladých hudebníků od okamžiku, kdy se dovědí, že postoupili do finále. Jsme svědky jejich přípravy na závěrečné vystoupení i samotného průběhu finálového kola. S kamerou nahlédneme do zákulisí soutěžního dne a dozvíme se, jak na Concertino vzpomínají vítězové historicky prvních dvou soutěžních ročníků – britský houslista Dmitry Sitkovetsky (letošní předseda poroty) a český houslista Václav Hudeček (místopředseda). Je krásné slyšet, že Concertino Praga 1966 nebylo jen počátkem jejich světově úspěšné kariéry, ale i začátkem jejich celoživotního přátelství.

Čtěte také

Concertino Praga - Mezinárodní úroveň pro velkou tradici

Číst

Krátce: Concertino Praga zná své finalisty, o vítězství budou usilovat mladí hudebníci z Česka a Ruska

Číst

Krátce: V semifinále soutěže Concertino Praga má své zástupce 13 zemí

Číst